Inteligentne rozwiązania dla budynków – automatyka budynkowa jako klucz do efektywności i komfortu

Żyjemy w czasach, w które charakteryzuje permanentny brak czasu, rosnące koszty utrzymania, a nierzadko stres i zmęczenie. Nic dziwnego, że po powrocie do domu marzymy o spokoju i wypoczynku. Brakuje nam na to czasu, bo przecież zawsze jest coś do zrobienia od prozaicznego polewania kwiatów, po koszenie trawy, czy podlewanie przydomowego ogrodu. Innym ważnym problemem są rosnące koszty utrzymania domu, w których niebagatelną rolę odgrywają koszty poboru energii elektrycznej, wody, czy gazu. Dzięki automatyce budynkowej wiele z tych czynności może odbywać się automatycznie, a przy okazji odpowiednie oprogramowanie nie nadzoruje prawidłowość ich wykonania, ale także informuje o awariach i nieprzewidzianych zdarzeniach oraz umożliwia optymalizację kosztów utrzymania.

Koncepcja inteligentnych domów

Koncepcja inteligentnego domu (ang. Smart House) pojawiła się już pod koniec XX w. Smart House to kompleksowe rozwiązanie umożliwiające automatyzację różnych aspektów życia w domu w ramach koncepcji Internetu Rzeczy, które pozwala na zdalne sterowanie oraz integrację wielu produktów i urządzeń w ramach jednej sieci domowej.

“Centrum dowodzenia”, które stanowi program nadzorujący system automatyki budynkowej umożliwia zaprogramowanie wielu zdarzeń, kontrolę działania objętych systemem podsystemów i urządzeń, gromadzenie danych umożliwiających analizę i optymalizację zużycia mediów, częstotliwości zaplanowanych zdarzeń, itp.

Automatyka budynkowa

Mianem automatyki budynkowej określa się sieć urządzeń odpowiadającą za sterowania różnego typu instalacjami znajdującymi się w budynku (lub kompleksie budynków) oraz jego otoczeniu takimi jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja/wentylacja, kontrola dostępu, automatyczne sterowanie roletami, wykrywanie obecności w pomieszczeniach, sterowanie zamkami, itp.

Automatyka budynkowa obejmuje m.in:

  • inteligentne sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym opartym na indywidualnych ustawieniach, pomiarach natężenia światła i wykorzystaniem czujników czasowych i detektorów ruchu;
  • inteligentne sterowanie ogrzewaniem pomieszczeń w oparciu o dokładne pomiary temperatury i wilgotności oraz integrację instalacji grzewczej, wentylacyjnej i klimatyzacji w celu eliminacji ich jednoczesnego działania;
  • sterowanie wentylacją, klimatyzacją, roletami z uwzględnieniem informacji przesyłanej przez stacje pogodowe lub pomiary temperatury i wilgotności oraz czujniki czasowe, itp.;
  • sterowanie i nadzór systemów alarmowych i monitoringu;
  • system bezpieczeństwa pożarowego włączający zraszacze, odcinający dopływ tlenu do pomieszczeń i otwierający wszystkie zamki w celu umożliwienia ewakuacji, itp.;
  • systemy zasilania awaryjnego budynku;
  • inteligentne sterowanie nawodnieniem ogrodu w oparciu o dokładne pomiary wilgotności gruntu;
  • sterowanie bramą wjazdową, furtką wejściową, bramą garażową i zamkami w pomieszczeniach.

Automatyka budynkowa jest pokłosiem doświadczeń uzyskanych podczas tworzenia systemów telemetrii i telematyki w procesach technologicznych i przemysłowych wykorzystujących inteligentne urządzenia zapewniające zdalne pomiary takich czynników jak temperatura, wilgotność, ilość zużytej energii, czy przepływu lub ciśnienia gazów i płynów, swobodnie programowalne sterowniki umożliwiające zbieranie, gromadzenie i przesyłanie danych pomiarowych i sterujące urządzeniami wykonawczymi takimi jak pompy, silniki, elektrozamki, elektrozawory, itp. Automatyka budynkowa stanowi syntezę systemów przeznaczonych do sterowania i nadzoru sieci wodociągowych, systemów alarmowych sieci grzewczych, systemów do rozliczania poboru energii elektrycznej, wody, ciepła i gazu, itp.

Automatyka budynkowa – efektywność i komfort

Nowoczesne systemy automatyki budynkowej zapewniają użytkownikowi nie tylko komfort przebywania w domu, ale także umożliwiają efektywne wykorzystanie posiadanych instalacji, urządzeń i co ważne optymalizację kosztów utrzymania domu.

Dom zarządzany przez system automatyki budynkowej żyje swoim życiem uwalniając nas od wielu czynności, jednocześnie dbając o nasz komfort i bezpieczeństwo.

System eliminuje zbędne zużycie energii elektrycznej redukując oświetlenie pomieszczeń do określonego minimum, wyłączając zbędne  oświetlenie w nieużywanych pomieszczeniach lub odcinając zasilanie w gniazdkach podczas nieobecności mieszkańców, eliminując jałową pracę ładowarek i zasilaczy oraz nieużywanych urządzeń w trybie czuwania, nie mówiąc o zmorze każdego zapominalskiego – nie wyłączonym żelazku.

Innym przykładem efektywnego zarządzania kosztami utrzymania jest kontrola temperatury w pomieszczeniach. Nawet nieznaczne obniżenie temperatury w nieużywanym pomieszczeniu i podwyższenie jej dopiero w momencie pojawienia się mieszkańca może znacznie wpłynąć na rachunki za ogrzewanie.

Kolejną zaletą systemu jest możliwość jego nadzoru i możliwość ręcznego sterowania z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie jedynie za pomocą programu komputerowego lub aplikacji mobilnej, bez konieczności używania kilku pilotów. Nawet podczas nieobecności w domu możemy sprawdzić, w czasie rzeczywistym, stan całej domowej instalacji lub sprawić, że mimo naszej nieobecności dom pozornie funkcjonuje tak, jakbyśmy w nim przebywali.

Ewa Szymańska

Ewa Szymańska

Konsultantka biznesowa z naciskiem na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Posiada doświadczenie w opracowywaniu strategii rozwoju oraz optymalizacji procesów biznesowych. Jej artykuły oferują praktyczne porady dla przedsiębiorców dążących do zwiększenia konkurencyjności na rynku.

Artykuły: 49

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *