Podczas zakupów w sklepie stacjonarnym sprzedawca ma obowiązek wręczyć klientowi. Co jednak, gdy transakcja odbywa się online? Czy e-sprzedawca także ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej i drukowania rachunków? Sprawdźmy, jak wyglądają aktualnie obowiązujące przepisy.
Sprzedaż internetowa a kasa fiskalna: czy każdy musi ją mieć?
Temat rejestracji obrotów od prowadzenia e-sklepu jest bardzo ważny z perspektywy sprzedawców. Dlatego hasło „sprzedaż internetowa a kasa fiskalna” jest bardzo często wpisywanym w wyszukiwarkę. Czego można się dowiedzieć w tej kwestii. Informacji udzielają m.in. strony rządowe. Co z nich wynika?
Zasadniczo, sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym albo rolnikom ryczałtowym, powinna być rejestrowana na kasie fiskalnej. Jest to obowiązek, któremu podlega większość osób działających w tym obszarze rynku. Niemniej jednak nadal obowiązują pewne zwolnienia z rejestracji sprzedaży na kasie, na które mogą „załapać się” e-sprzedawcy. Kto może z nich skorzystać? Oto najważniejsze wyjątki.
Obowiązek kasy fiskalnej a wartość sprzedaży
Pierwszym wyjątkiem, który przewidział ustawodawca, jest wartość sprzedaży, jaką osiągnęła firma w danym roku podatkowym. Mówiąc dokładniej, liczy się kwota obrotów pomniejszona o wartość podatku VAT. Limit jest niski – wynosi 20 000 zł. A to oznacza, że przekroczy go przedsiębiorca, który sprzedaje miesięcznie towary na kwotę 1 667 zł netto. To kryterium będzie zatem obowiązywać przedsiębiorców, którzy online prowadzą dystrybucję „okazjonalnie” – np. w warunkach działalności nierejestrowej.
Obowiązek kasy fiskalnej przy sprzedaży online
Wystawienie paragonu fiskalnego może też być zbędne przy sprzedaży przez Internet, jeżeli:
- towar będzie dostarczony w systemie wysyłkowym (np. pocztą czy kurierem);
- zapłata za niego zostanie przekazana bezgotówkowo (np. przelewem pocztowym lub bankowym albo przez system płatności elektronicznej);
- z ewidencji i dowodów, które dokumentują tę zapłatę, wynika jednoznacznie, czego dotyczyła transakcja i na czyją rzecz została dokonana.
Jeśli zostaną spełnione te warunki, również nie trzeba wystawiać takiego potwierdzenia sprzedaży. To zwolnienie obowiązuje jeszcze do końca 2023 roku.
Uwaga na obowiązek posiadania kasy fiskalnej dla konkretnych kategorii produktów!
Spełniasz jeden z dwóch opisanych powyżej warunków? To wcale nie oznacza, że zawsze uzyskasz zwolnienie z wystawienia paragonu!
Na to, czy sprzedawca ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej przy sprzedaży internetowej, ma również wpływ typ sprzedawanych produktów albo usług. Bez względu na wartość obrotów z tego tytułu czy sposób przeprowadzenia, rejestracja fiskalna obowiązuje m.in. przy dystrybuowaniu:
- gazu płynnego;
- części do silników;
- sprzętu elektronicznego i fotograficznego;
- nośników danych cyfrowych i analogowych.
Oznacza to, że jeśli np. klient kupi w Twoim e-sklepie np. laptopa, to niezależnie od jego wartości czy sposobu zapłaty za produkt, musi on otrzymać paragon.
Kiedy trzeba mieć kasę fiskalną, prowadząc e-sprzedaż? Podsumowanie
Jak pokazuje powyższa analiza obecnie obowiązujących przepisów dotyczących tematu „sprzedaż internetowa a kasa fiskalna”, istnieją sytuacje, w których nie trzeba wystawiać paragonu. Jednak ma to miejsce w bardzo ograniczonych przypadkach, których liczba ulega zawężeniu.
Ponadto na stronach rządowych pojawiły się informacje, że obecne zwolnienia obowiązują do 31 grudnia 2023 roku. Nie ma natomiast informacji o tym, w jakim kształcie będą przyznane na kolejne lata podatkowe. Można jednak oczekiwać, że zostaną okrojone lub zupełnie wycofane, z uwagi na prowadzone już od kilku lat „uszczelnienie systemu podatkowego”.
Wniosek jest więc prosty: nawet jeśli teraz nie masz obowiązku korzystania z kasy fiskalnej przy prowadzeniu e-sprzedaży, przygotuj się na to, że już wkrótce możesz być do tego zobligowany. Jeżeli natomiast masz jeszcze wątpliwości, czy musisz wystawiać paragony, koniecznie skonsultuj się ze swoim biurem księgowym. Pozwoli Ci to postąpić zgodnie z prawem i bez narażania się na ewentualne kary.