Firma windykacyjna – jak wybrać i co wchodzi w zakres współpracy?
W Twojej firmie zaczyna rosnąć stos nieopłaconych faktur? Czas działać. Zamiast jednak tworzyć od zera wewnętrzny dział windykacji, skorzystaj z outsourcingu – nawiąż współpracę ze skuteczną firmą windykacyjną. Dowiedz się, czym się kierować, wybierając partnera w zakresie odzyskiwania należności.
Doświadczenie i renoma firmy windykacyjnej
Na rynku działa wiele firm windykacyjnych i mimo że wszystkie proponują odzyskiwanie należności, to mają one różny staż w branży. To powoduje, że w pierwszej kolejności warto sprawdzić, od kiedy potencjalny partner oferuje swoje usługi. Zasada jest prosta: im dłużej, tym lepiej. To jednak nie wszystko. Różnice między firmami windykacyjnymi są widoczne również, jeżeli chodzi o model biznesowy – niektóre stawiają na masową windykację, inne wyróżniają się indywidualnym podejściem.
Wybierając firmę windykacyjną, zwróć uwagę także na:
- opinie dotychczasowych klientów – skuteczna firma windykacyjna będzie dysponować wieloma referencjami;
- zakres oferty – istotne jest to, do jakiego klienta jest ona skierowana (windykacja B2B różni się nieco od windykacji B2C);
- kwestie etyczne – firma windykacyjna powinna przestrzegać prawa i działać w jego granicach.
Szybkość działania firmy windykacyjnej
Czy wiesz, że między momentem powstania długu a momentem rozpoczęcia działań windykacyjnych istnieje ścisły związek? Im później zostaną wdrożone działania windykacyjne, tym niższa jest szansa na odzyskanie należności. Niestety, zdarza się, że przedsiębiorca reaguje szybko, ale opieszałością wykazuje się firma windykacyjna. Jak tego uniknąć? Dowiedz się, w jakim terminie partner w zakresie windykacji wdroży pierwsze działania. Najlepiej, aby windykacja długu rozpoczęła się w ciągu 24 godzin od przekazania sprawy.
Zakres oferty i zasady współpracy z firmą windykacyjną
Firma windykacyjna nie ma uprawnień komornika sądowego – zadaniem jej pracowników jest skłonienie dłużnika do uregulowania zaległości. Doświadczenie windykatorów w połączeniu z presją często prowadzi do szybkiego zamknięcia sprawy. Ale nie zawsze. Właśnie dlatego musisz sprawdzić, czy potencjalny partner ma w zespole prawników, którzy będą reprezentować Twoją firmę przed sądem. Najlepiej, aby firma windykacyjna współpracowała też z kancelarią komorniczą – efektem będzie kompleksowe wsparcie.
Zanim podpiszesz umowę z firmą windykacyjną, dowiedz się:
- czy musisz wpłacić zaliczkę na usługę odzyskiwania należności – jeżeli tak, będzie to dodatkowy koszt, na który musisz się przygotować;
- czy dłużnik będzie przekazywał środki od razu na Twój rachunek bankowy – to ograniczy formalności;
- jak często będziesz otrzymywać informacje o podjętych w sprawie czynnościach – najlepiej, aby firma windykacyjna oferowała stały kontakt.
Możliwość osobistego spotkania przed nawiązaniem współpracy
Działasz w branży, w której przeterminowane faktury nie są wyjątkiem od reguły, ale zdarzają się nagminnie? Szukasz firmy windykacyjnej, z którą nawiążesz długotrwałą współpracę? Jeżeli nie chcesz często zmieniać partnera wspierającego Cię w zakresie odzyskiwania należności, spróbuj poznać go bliżej. Umożliwi to osobiste spotkanie – rozwiązanie oferowane przez solidne, transparentnie działające firmy windykacyjne. Podczas takiego spotkania omawiane są warunki usługi, przedsiębiorca ma też możliwość rozwiania swoich wątpliwości.
Czas poświęcony na poznanie firmy windykacyjnej nie jest czasem straconym. Przeciwnie. Sposób, w jaki pracownicy firmy windykacyjnej odzyskują należności, nie powinien mieć wpływu na relacje z zalegającym z płatnością kontrahentem. Warto się upewnić, że tak właśnie będzie.
Przed windykacją: estymator szans windykacyjnych
Każdą kwotę z niezapłaconej faktury można spróbować odzyskać, ale nie zawsze warto. Dlaczego? Dla przykładu spółka-dłużnik może być w upadłości i nie posiadać majątku. Wówczas dochodzenie należności wygeneruje jedynie stratę – wierzyciel będzie musiał ponieść koszty, których ostatecznie nie odzyska. Jak temu zapobiec? Niektóre firmy windykacyjne proponują klientom skorzystanie z estymatora szans windykacyjnych. To narzędzie opracowane na bazie doświadczenia, które pomaga ocenić prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy.