Zawód adwokata jest bardzo często pokazywany w wielu filmach czy serialach. Warto jednak wiedzieć, że wygłaszanie płomiennych przemów nie jest jedyną funkcją adwokata. Kompetencje adwokata są szerokie i nie dotyczą jedynie bronienia oskarżonego czy pozwanego. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się kim jest adwokat i jakie role spełnia.
Adwokat – kim jest?
Na początku należy rozróżnić dwa różniące się od siebie pojęcia tj. “prawnik” i “adwokat”. Pierwsze z nich określa osobę, która skończyła studia prawnicze. Adwokat zaś oprócz studiów ukończył dodatkowo aplikację adwokacką oraz zdał egzamin adwokacki. Oznacza to, że każdy adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik może posługiwać się tytułem adwokata.
Oba z tych zawodów mogą udzielać porad prawnych i sporządzać umowy, ale tylko adwokat może prowadzić kancelarię adwokacką oraz reprezentować klienta w sądzie. Takie uprawnienia zdobywa się bowiem w czasie aplikacji, czyli w trakcie egzaminów i praktyk zawodowych.
Każda sprawa jest inna, w związku z czym czasami można zgłosić się do prawnika lub poprosić o pomoc adwokata. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że adwokatów wiąże tajemnica zawodowa. Prawnik tymczasem może wyjawić zdobyte od klienta dane np. na prośbę organów władzy.
Radca prawny to także prawnik, który ukończył aplikację, ale radcy prawnego. W tym przypadku różnica między adwokatem, a radcą prawnym polega jedynie na tym, że adwokaci nie mogą być zatrudnieni na umowę o pracę u żadnego przedsiębiorcy. Mogą natomiast reprezentować swoich klientów w sądzie, wspierając ich swoją wiedzą prawną i wsparciem.
Zakres usług adwokata – kancelaria adwokacka w Szczecinie
Uprawnienia adwokata są duże i polegają nie tylko na reprezentowaniu klientów przed sądem, wygłaszaniu płomiennych przemów czy udzielaniu porad prawnych. Adwokat może bowiem prowadzić mediacje, godzić zwaśnione strony, sporządzać umowy i dokumenty spółek oraz wspierać firmy na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej, czyli np. w czasie negocjacji czy występowania przed organami administracji publicznej.
Nie ma konieczności zatrudniania adwokata, bowiem każdy człowiek może w sądzie reprezentować się samodzielnie. Niemniej, można skorzystać z pomocy specjalisty w przypadku, gdy konieczna jest znajomość przepisów prawa.
Adwokat najczęściej towarzyszy osobom w czasie spraw cywilnych i karnych, czyli w trakcie rozwodu, podziału spadku, separacji, podziału majątku czy starań o władzę rodzicielską i alimenty.
Jak wygląda wizyta u adwokata – adwokat Szczecin
Jest kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę przed skontaktowaniem się z adwokatem. Przede wszystkim należy zacząć od przemyślenia swojej sytuacji, możliwości rozwiązania konfliktu poza salą sądową oraz uniknięcia konfrontacji.
W przypadku konieczności skorzystania z usług adwokata należy przygotować się do rozmowy z nim na temat danej sprawy, w czasie której adwokat zadaje klientowi pytania. Oprócz tego warto też przygotować pytania do adwokata, aby otrzymać rzetelną pomoc, pomocne wskazówki i przydatne porady prawne.
Ostatnim elementem rzetelnego przygotowania się do spotkania z adwokatem jest skserowanie dokumentów przydatnych w czasie rozprawy. Przykładowo, jeżeli osoba wnosi o rozwód, powinna mieć ze sobą akt małżeństwa, w przypadku sprawy o podział spadku adwokat poprosi o akt zgonu, a osoby starające się o alimenty powinny przygotować akty urodzenia dzieci.
Najważniejsza w czasie wizyty u adwokata jest szczerość. Adwokat to osoba ciesząca się dużym zaufaniem społecznym, dzięki temu, że obowiązują go określone zasady i obowiązki. Przykładowo, adwokat nie może dzielić się z nikim uzyskanymi od klienta informacjami. Zabrania mu tego tajemnica adwokacka. Nie wolno zatem zatajać przed nim żadnych ważnych danych czy dowodów. Zaufanie i szczerość to podstawy wygrania sprawy.
Załącznik:
prawnik-szczecin.jpg
Po zapoznaniu się ze sprawą, pozyskaniu wszystkich informacji oraz zaznajomieniu klienta z jego prawami, adwokat sporządzi niezbędne dokumenty (np. pozew o rozwód czy odpowiedź na pozew o rozwód). Następnie zajmie się reprezentacją swojego klienta w sądzie, wspierając go na każdym etapie procesu i informując go o kolejnych poczynaniach mających na celu wygranie sprawy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy związane z zakresem pomocy adwokata, możesz sprawdzić stronę internetową kancelarii adwokackiej ze Szczecina www.adwokatszczecin.info.