Bezpieczne sposoby pomnażania oszczędności

Bezpieczne sposoby pomnażania oszczędności

Kryzys mamy już dawno za sobą, jednak jego echa niosą się po świecie w dalszym ciągu. Z tego też powodu mieszkańcy naszego kraju w dalszym ciągu mocno doceniają wszystkie bezpieczne sposoby pomnażania oszczędności. Poniżej chcielibyśmy przedstawić kilka z nich, uważanych naszym zdaniem za najciekawsze.

Lokaty bankowe

Wśród najpopularniejszych sposobów na bezpieczne pomnażanie oszczędności wymienia się przede wszystkim lokaty bankowe. Ten produkt jest dostępny w każdym oddziale każdego banku działającego na terytorium naszego kraju. Co ważne, lokata terminowa jest umową zawieraną na z góry określony okres, a wynagrodzenie w postaci odsetek znane jest już w chwili podpisywania umowy.
Jednak istnieją również i inne rodzaje lokat – na przykład lokaty rentierskie, lokaty progresywne czy też lokaty strukturyzowane. Wszystkie te rozwiązania mają podobny poziom bezpieczeństwa i są gwarantowane (do pewnej sumy) przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
W ostatnich latach nie mieliśmy do czynienia w Polsce ze spektakularnymi upadkami banków, dzięki czemu możemy być niemal pewni odzyskania wszystkich środków, które powierzymy bankom podlegającym ochronie z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Konta oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe to inny produkt oferowany przez polskie banki. Oprocentowanie jest zazwyczaj bardzo zbliżone do tego, które możemy uzyskać na lokatach terminowych. Jednak istnieje jedna, bardzo duża różnica. Zazwyczaj zerwanie lokaty terminowej przed czasem wiązać się będzie z utratą wszystkich odsetek.
Tak się nie dzieje w przypadku konta oszczędnościowego. Odsetki naliczane są od aktualnego salda, więc środki możemy wpłacać i wypłacać w dowolnym momencie. Warto jednak pamiętać o tym, że przelewy są najczęściej bezpłatne tylko jeden raz w miesiącu, a za kolejne musimy dość sporo płacić.
To ma zniechęcić nas do wypłacania środków z konta oszczędnościowego. Dzięki temu bank ma pewność, że nie będziemy z niego korzystać jak ze zwykłego konto ROR. A jeśli będziemy, to przyjdzie nam za to zapłacić niewielką prowizję. Jednak mimo tych niewielkich wad okazuje się, że konto oszczędnościowe to coraz popularniejsza forma oszczędzania.

Bezpieczne fundusze inwestycyjne

Pomnażać pieniądze możemy również za pomocą specjalistycznych instytucji finansowych. Należą do nich na przykład fundusze inwestycyjne. W Polsce rynek tego typu jest już bardzo mocno rozwinięty, możemy więc wybierać spośród setek funduszy inwestycyjnych. Ale jedynie kilkadziesiąt z nich może nas zainteresować, gdy szukamy bezpiecznej inwestycji.
Pomnażanie pieniędzy w funduszach rynku pieniężnego, funduszach obligacji czy stabilnego wzrostu jest w stanie zapewnić nam stopę zwrotu porównywalną z lokatami bankowymi lub nawet nieco wyższą. Musimy jednak pamiętać, że fundusze inwestycyjne pobierają za swoją pracę wynagrodzenie w postaci prowizji za zarządzanie oraz prowizji za zakup (odkupienie) jednostek uczestnictwa.
Przed zainwestowaniem własnych oszczędności powinniśmy więc dobrze przeanalizować portfel inwestycyjny takiego funduszu, dowiedzieć się kto nim zarządza i jakie były historyczne stopy zwrotu. Choć nie daje nam to gwarancji zarobku, to możemy wyeliminować z grona naszych zainteresować fundusze nie spełniające naszych oczekiwań.

Obligacje

Kolejnym ciekawym sposobem na pomnażanie oszczędności są również obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Są one niesamowicie bezpieczne, przez co ich oprocentowanie jest zbliżone do oprocentowania loka bankowych, a czasem nawet nieco niższe. Obligacje najłatwiej możemy kupić za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
W ostatnich latach dość mocno rozwija się również rynek obligacji emitowanych przez spółki lub miasta. Są one najczęściej wyżej oprocentowane, dają więc szansę na wysokie dochody. W przypadku obligacji niezabezpieczonych emitowanych przez spółki nie będziemy mieć jednak gwarancji odzyskania środków, wybierajmy więc tylko te obligacje, które dają nam pewność odzyskania środków.
Szczególnie warto zwrócić tu uwagę na obligacje zabezpieczone rzeczowo lub na przykład na portfelach wierzytelności. Często też obligacje emitowane przez miasta przynoszą wysokie dochody przy bardzo małym ryzyku. Jednak jak zawsze – przed inwestowaniem dokładnie poznajmy mechanizm działania tego produktu finansowego i upewnijmy się, że nawet niewielkie ryzyko jest przez nas akceptowane.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij