Bitcoin a płatności międzynarodowe. Jak bitcoin może usprawnić transakcje w firmie

Bitcoin a płatności międzynarodowe. Jak bitcoin może usprawnić transakcje w firmie?

Bitcoin jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut, na której zakup decydują się nie tylko inwestorzy, lecz także osoby prywatne, które za jej pomocą… dokonują transakcji internetowych. W niektórych aspektach bitcoin może także usprawnić funkcjonowanie w firmy. W jakich? I co mają wspólnego kryptowaluty z transakcjami międzynarodowymi? Sprawdzamy. 

Bitcoin w firmie – zastosowanie, gdzie kupić? 

Wirtualna waluta generuje wiele możliwości, chociaż także i zagrożenia wynikające z niestabilności jej kursu. To jednak nie zniechęca potencjalnych inwestorów, a także i przedsiębiorców, którzy coraz częściej doceniają jej zastosowanie w biznesie. 

Jeśli twój kontrahent to umożliwia, przy pomocy bitcoina można szybko i bezpiecznie realizować transakcje międzynarodowe, co jeszcze za chwilę szerzej omówimy. Oprócz tego kryptowaluta może posłużyć jako środek płatniczy w twoim sklepie internetowym. Jako ciekawostkę dodamy, że w Polsce jednym z pierwszych serwisów umożliwiających płatność bitcoinem był serwis pyszne.pl, co było świetnym zabiegiem… marketingowym. W praktyce, o serwisie tym zaczęło być głośno, stał się dzięki temu bardziej rozpoznawalny. 

Zanim jednak zaczniesz realizować jakiekolwiek transakcje, musisz założyć portfel bitcoin, na który będzie przesyłana wirtualna waluta. Bitcoin kupisz m.in. za pośrednictwem kantoru internetowego (kantorbitcoin.pl), a także jednej z wielu giełd kryptowalut. W drugim przypadku musisz jednak sprawdzić, jakie są metody płatności za bitcoina, ponieważ może okazać się, że nie będziesz mógł operować walutą tradycyjną. Kwestie te najlepiej jest skonsultować z doradcą finansowym, inwestycyjnym, który specjalizuje się w tych nowych technologiach.

Bitcoin a płatności międzynarodowe

Dlaczego warto dokonywać transakcji międzynarodowych za pośrednictwem bitcoina? Ponieważ jest to błyskawiczne, bezpieczne i… tanie. Takie płatności nie są przetwarzane przez pośredników, nie podlegają również przewalutowaniu. Niezależnie od tego, między jakimi krajami bitcoiny są przesyłane, cała operacja jest natychmiastowa, odbiorca szybko dostaje środki na swój e-portfel. 

Podkreśla się także, że transakcje bitcoin są bardzo bezpieczne oraz anonimowe. I co istotne dla przedsiębiorców, posiadają mechanizm obronny przed inflacją. 

Choć trzeba zdawać sobie sprawę również z tego, że kryptowaluty niosą za sobą pewne zagrożenia. Nie są kontrolowane przez instytucje finansowe, nie podlegają żadnym centralnym instytucjom. Nawet w ciągu dnia mogą podlegać wysokim wahaniom kursu, przez co można zarówno wiele zyskać, jak i stracić. Na to nie mogą sobie pozwolić ci przedsiębiorcy, którzy nie posiadają odpowiedniego zaplecza finansowego. Ponadto w każdym państwie istnieją inne regulacje dotyczące bitcoina, co także trzeba mieć na uwadze. 

Bitcoin a e-commerce

Bitcoin jako środek płatniczy może sprawdzić się także w przypadku sklepów internetowych, serwisów e-commerce, czego przykładem jest wspomniane wcześniej pyszne.pl. Aby jego wykorzystanie było możliwe, konieczna jest implementacja modułu mikropłatności bitcoin. Przy czym tu należy od razu podkreślić, że korzystając z takiego modułu, konieczne będzie opłacanie prowizji. 

Tylko trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie nie zawsze będzie korzystne dla przedsiębiorcy, może przynieść sporo strat wynikających z wahań kursu. Przed podjęciem takiej decyzji, warto skonsultować się z doradcą finansowym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij