Czego potrzebujesz do kredytu kiedy prowadzisz firmę?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to ciężki kawałek chleba. Często potrzebne są wysokie środki finansowe, które zapewnić można tylko, biorąc kredyt. Co trzeba zrobić, aby dostać kredyt na firmę? Co jest do tego potrzebne? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Kredyt na firmę inny niż wszystkie?
Kredyt na firmę to oferta kierowana tylko do przedsiębiorców. Zatem, aby móc z niego skorzystać trzeba mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. To, czego wymagają banki do kredytu przeczytaj na 4banki.pl, ale w pierwszej kolejności pod ocenę idzie czas funkcjonowania firmy na rynku. Niechętne przyznawane są tym, które istnieją od niedawna. Przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych ofert kredytowych jak kredyt obrotowy, odnawialny czy inwestycyjny. Zdarza się, że to właśnie osoby prowadzące firmę mogą liczyć na dużo atrakcyjniejsze oferty niż osoba fizyczna. Najczęściej dotyczą one dłuższego okresu spłaty, który wynika ze znacznie wyższych zobowiązań finansowych wobec banku.
Same formalności związane z kredytem na firmę są znacznie bardziej złożone, gdyż banki wymagają przedstawienia biznesplanu. Dotyczy to zwłaszcza nowych firm. Na jego podstawie ocenia się, czy dane przedsiębiorstwo ma szansę utrzymać się na rynku i osiągać dochody, pozwalające na spłatę kredytu. Dlatego koniecznym wymogiem jest również dostarczenie wszelkich danych dokumentujących sytuację finansową. Ten z kolei obejmuje firmy o dłuższym stażu i doświadczeniu.
Co jest potrzebne do kredytu na firmę?
Ubiegając się o kredyt firmowy, należy się do tego dobrze przygotować. Konieczne jest wykazanie zdolności kredytowej i przedstawienie dobrej historii. Wymagane jest także zabezpieczenie finansowania a w przypadku prowadzenia firmy będącą spółką z o.o. Obowiązkowo należy dostarczyć zgodę wszystkich członków zarządu. Jeżeli firma istnieje na rynku krótko tj. mniej niż 2 lata, wówczas taki kredyt nie zostanie udzielony.
Oczywiście niezbędne są następujące dokumenty:
- zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
- numery NIP i REGON,
- zaświadczenie z KRS,
- oświadczenie o przychodach i rozchodach.
Dokładnie jak w przypadku innych kredytów, potrzebne jest sprawdzenie zdolności kredytowej. W przypadku firmy uzależniona jest ona od wielu czynników, ale decydującym jest wysokość osiąganych przychodów. Nastręcza to pewnych trudności, gdyż jak wiadomo, dochody każdej firmy są w każdym miesiącu inne. Stąd właśnie banki nie udzielają kredytów firmom istniejącym na rynku od niespełna 12 miesięcy. Pod lupę idą także miesięczne wydatki związane z prowadzeniem firmy, opłatą pracowników, podatków, ZUS, bieżących rachunków itp.