Czy dziecko może i czy powinno korzystać z dobrodziejstw technologicznych? Krótki poradnik dla niezdecydowanych rodziców
Jedni rodzice twierdzą, że dziecko absolutnie do pewnego wieku nie powinno korzystać z elektroniki. Inni pozwalają korzystać ze smartfonów czy laptopów nawet rocznym dzieciom. Elektronika staje się doskonałą nianią i szybką pomocą. Jednak warto się zastanowić, czy dziecko powinno korzystać z dobrodziejstw technologicznych. Oto nasz krótki poradnik dla rodziców, którzy jeszcze się wahają.
Technologia może wpłynąć na zaburzenia w sferze sensoryczno-motorycznej
Jak pokazują badania zbyt wczesny kontakt dzieci ze smarfonami, tabletami czy laptopami może przyczyniać się do zaburzeń w sferze sensoryczno-motorycznej. Takie dzieci mogą cierpieć na ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Dwie godziny oglądania telewizji, czy grania w gry komputerowe może 7 krotnie zwiększać ryzyko ADHD u dzieci, które mają takie nawyki, w stosunku do tych, które korzystają z technologicznych dobrodziejstw w mniejszym stopniu. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Alberta w Kanadzie. Dzieci poniżej 5 roku życia, które korzystały przez dłuższy czas z elektroniki były bardziej nadpobudliwe i nerwowe niż te, które korzystały z niej krócej. Według naukowców maksymalny czas, jaki dziecko w wieku przedszkolnym powinno spędzać przed ekranem to nie więcej niż 30 minut. Niektórzy badacze do tych rewelacji podeszli sceptycznie, zauważając że w badaniu nie wzięto pod uwagę predyspozycji genetycznych, gdyż choć nie ma genu ADHD, to pewne zaburzenia mogą być dziedziczone.
Korzystanie z elektroniki często odbywa się kosztem snu
Dziecko do 4, a nawet 5 roku życia korzysta z drzemek w ciągu dnia i powinno spać przynajmniej 10 godzin na dobę. Korzystanie z elektroniki powoduje nie tylko nadpobudliwość, nerwowość, ale również często prowadzi do zaburzeń snu, szczególnie jeśli dziecko korzysta z komputera dużo. Problem narasta gdy wkracza w wiek szkolny, kiedy to powinno spać przynajmniej 9 godzin na dobę. Dochodzą obowiązki związane z nauką i odrabianiem zadań, które dzieci często również wykonują z użyciem laptopa, a ponadto w wolnych chwilach zamiast poczytać książkę czy pobawić się siedzą wpatrzone w ekran smartfona. Co więcej wiele dzieci kładzie się ze swoim telefonem spać i z nim zasypia, co także jest niezdrowe, ze względu na promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne. Ponadto korzystanie z telefonu w nocy może powodować zaburzenia w produkcji melatoniny, a zatem również problemy ze snem. Skutkiem tego są nie tylko dolegliwości natury zdrowotnej bóle głowy, zmęczenie, ale również otępienie umysłowe, czyli trudności w zachowaniu koncentracji.
Technologia może poszerzać horyzonty
Korzystając z Internetu nie tylko poszerza się swoją wiedzę, ale również zdobywa nowe umiejętności. Nie brakuje gier czy też kursów nauki programowania dla dzieci. Jak wiadomo technologie informatyczne ciągle się rozwijają, a zawody takie jak programista, analityk środowiska IT, grafik komputerowy czy specjalista SEO będą przez najbliższe dziesięciolecia bardzo potrzebne. Zatem pozwalając dziecku na korzystanie z Internetu, warto zadbać o jego rozwój. Już 10 czy 12-latki tworzą z powodzeniem swoje pierwsze aplikacje. Oczywiście korzystanie w pełni z dobrodziejstw sieci wymaga szybkiego łącza. Początkowo z pewnością wystarczy radiowy Internet. Zawady, Siemiatycze i inne miejscowości położone blisko Białegostoku korzystają bardzo często z internetu od Koba. Ten dostawca gwarantuje szybką transmisję danych, pobieranie nawet do 600 Mb/s oraz wysyłanie do 60 Mb/s. To doskonała okazja dla wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego do zyskania solidnego łącza.
Czy pozwolić dziecku korzystać z nowych technologii?
Zabranianie dzieciom korzystania z Internetu prędzej czy później skończy się tym, że będzie chciało spędzać coraz więcej czasu u kolegów, którzy takiego zakazu nie mają. Oczywiście, że rodzice powinni ingerować w to, jak długo dziecko może korzystać z Internetu, a w przypadku serfowania po Internecie u kolegów i znajomych informować innych rodziców o panujących zasadach, tak by dziecko nie łamało ich będąc poza domem. Trzeba mieć również wgląd w treści, które dziecko przegląda w sieci, dlatego najlepiej zainstalować kontrolę rodzicielską, a na Youtube zablokować szkodliwe kanały i treści. W przypadku najmniejszych dzieci poniżej 7 roku życia, warto ograniczać ich czas korzystania z komputera do 30 minut. Warto organizować dzieciom czas i pokazywać, że można go atrakcyjnie spędzić również bez technologii.
Dobrym pomysłem może być zorganizowanie jednego dnia bez komputera. Jednak w takiej sytuacji również rodzic musi dać dobry przykład. Jeśli dziecko stale widzi Cię z telefonem w dłoni, a Ty zabraniasz mu nadmiernego korzystania, to z pewnością z czasem będzie się buntować. Należy wypracować odpowiednie zasady, które będą obowiązywać. Na komputerze można również ustawić licznik, który będzie wskazywał czas, jaki dziecko ma na granie w gry i którego nie może przekraczać. W końcu robisz to dla jego dobra.