System Zarządzania Procesami Biznesowymi pozwala usprawnić działania firmy i dążyć do realizacji postawionych celów biznesowych. Kwestią otwartą pozostaje, czy warto wdrożyć w firmie system BMP. Warto zatem przybliżyć korzyści jakie ze sobą niesie, a także przeanalizować czy zastosowanie go w firmie będzie opłacalne. Z pewnością warto zasięgnąć w tej kwestii opinii jednej z renomowanych firm IT, która może wskazać jakiego rodzaju system będzie dla firmy najkorzystniejszy.
Wprowadzenie zmian biznesowych szybsze niż do tej pory
Nawet jeśli posiada się system ERP czy CRM to do tworzenia nowych, innowacyjnych projektów w ramach działalności często potrzebne jest tworzenie nowych modułów. To wymaga ingerencji i aktualizacji systemu przez osobę zajmującą się zarządzaniem. Firmy IT często zajmują się opieką informatyczną, a w jej ramach również wdrożeniem i modyfikacją systemów do zarządzania poszczególnymi działaniami firmy. Oczywiście każda taka ingerencja w system wymaga poniesienia dodatkowych kosztów. Dlatego w sytuacji dynamicznych zmian, które są często wprowadzane warto zdecydować się na system BMP. Dzięki temu kadra zarządzająca na odpowiednim szkoleniu będzie mogła nauczyć się wprowadzania zmian w tzw. workflow, czyli czynnościach wykonywanych przez pracowników monitorowanych i koordynowanych przez systemy informatyczne. Zatem nie będzie konieczne korzystanie z usług jednej z zewnętrznych firm IT za każdym razem, gdy wprowadzane będą jakiekolwiek nowe produkty, czy usługi.
Potrzeba standaryzacji pracy może być całkowicie spełniona
Przestrzeganie regulaminów i procedur w każdej firmie jest niezwykle istotne dla prawidłowości procesów. Niestety błędy ludzkie mogą się zdarzać. Można je jednak niwelować, a jednym ze sposobów jest wdrożenie systemu BMP. System podpowiada pracownikom o kolejnych czynnościach, które są wymagane do wykonania konkretnych zadań, czy też dokumentach, jakie są niezbędne. To ułatwia pracę w przypadku współpracy kilku działów. Dzięki czemu czas wykonania poszczególnych zadań znacznie się skraca.
Mapowanie strumienia wartości – głęboka analiza poszczególnych procesów w celu ich ulepszenia
Jeśli przedsiębiorstwo dąży do wprowadzania innowacji, które pozwolą wyprzedzić konkurencję na rynku, to opiera się o narzędzia i techniki, które są sprawdzone przez wiele firm. Analiza procesu produkcyjnego od samego początku jest żmudna i długotrwała, jednak stosując systemy ERP i CRM można dochodzić do pewnych wniosków szybciej. Niemniej jednak potrzebna jest ich integracja, czyli synergia danych, a tę można przeprowadzić, jeśli oprócz systemów ERP i CRM zaimplementowany jest system BMP. Dzięki temu wnioski wyciągane są znacznie szybciej, co pozwala na wdrażanie usprawnień na poszczególnych etapach, czy też modyfikacji. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie czynnika marnotrawstwa czasu i pieniędzy, a przynajmniej ich znaczące zniwelowanie. Zarejestrowane w systemie awarie urządzeń i ich częstotliwość pozwalają np. na szybkie skalkulowanie opłacalności stosowania tych samych modeli i ich napraw, czy też zakupu bardziej nowoczesnych, droższych, ale za to mniej awaryjnych w przełożeniu na proces produkcyjny, jego ciągłość, a tym samym osiągane zyski. Zatem możliwa jest jednoczesna analiza danych finansowych w oparciu o systemy produkcji, a także prognozowanie.
Lepsza organizacja pracy zespołu
W przypadku bardzo rozbudowanych przedsiębiorstw, gdzie każdy dział liczy sobie kilkadziesiąt osób zarządzanie pracą i rozdzielanie zadań jest utrudnione. Dlatego stosuje się odpowiednie moduły np. systemu ERP, a także CRM, w przypadku działów marketingu i sprzedaży. Wdrożenie systemu BMP powoduje, że można analizować procentowy udział każdego członka zespołu w określonych procesach. Może być on zaprezentowany w czytelnej formie tabel i wykresów. Oczywiście tu konieczna jest odpowiednia konfiguracja systemu.
Zastosowanie systemu BMP w przypadku dużych, a także średnich firm może być bardzo przydatne. Jedynie tam, gdzie stosowane jest specjalistyczne oprogramowanie dla danej branży, które jest na bieżąco uaktualniane, a struktura organizacyjna nie jest rozbudowana wdrożenie takiego systemu może nie być opłacalne.