Ewidencja VAT – najczęstsze błędy w rozliczeniach
Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem, który dotyczy nie tylko spółek prawa handlowego, czy też spółek cywilnych, ale również podmiotów fizycznych. Jednak ma to miejsce w przypadku, gdy obroty roczne przekraczają równowartość 2 milionów euro. Oczywiście wszystkie informacje można znaleźć w ustawie o rachunkowości w art. 2 ust. 1.
Biuro księgowe – aby dwa razy nie stracić
Bądźmy szczerzy prowadzenie ksiąg rachunkowych nie jest proste, ale jednak wiele przedsiębiorców prowadzi je samodzielnie. Choć, czy aby na pewno można stwierdzić, że prowadzi? Otóż tutaj konieczna jest znajomość ustaw i prawa podatkowego, co wymaga naprawdę fachowej wiedzy. A jak wiadomo urząd skarbowy błędów nie wybacza, zatem na tej pozornej oszczędności można dwa razy stracić. Nie tylko czas, ale i pieniądze – bo przecież kara ze skarbówki to żadna przyjemność, a jeszcze trzeba doliczyć stres, dużo stresu. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem jest wynajęcie biura rachunkowego, gdzie dyplomowana księgowa dokona wszelkich rozliczeń podatku VAT, jak i korekt.
Błędy, błędom nierówne
Księgowość jest trudna i oczywiście błędy mogą się zdarzać. O ile to błędy natury formalnej, to nie jest jeszcze bardzo duży problem. Z błędów błahych najczęściej zdarza się brak podpisu podatnika, bądź też osoby upoważnionej do tego. Tutaj nie trzeba obawiać się konsekwencji, jednak taki mały błąd skutkuje nieważnością deklaracji VAT. W przypadku, gdy księgowa prowadziłaby takie usługi, to pewnie taki błąd by się nie przydarzył. Również zdarza się, że osoba nieupoważniona ją podpisze, w takiej sytuacji urząd traktuje takową deklarację, jak nie złożoną. Jednocześnie nie trzeba obawiać się konsekwencji prawnych, choć czasami bywają finansowe.
Taka deklaracja traktowana jest, jak złożona po terminie. Zdarzają się również błędy w numerze NIP, choć i w nazwisku. Jednak największe błędy są związane z rozliczeniami. Jak wiadomo deklarację miesięczną prowadzi się w oparciu o ewidencje sprzedaży i ewidencję podatku VAT. Trzeba uwzględnić obroty uzyskane ze sprzedaży ze stawkami podatkowymi, i tutaj bardzo często dochodzi do błędów, gdyż kwoty bywają źle zaokrąglone, bądź jest za dużo o jedno zero lub za mało. Często również wykazuje się nadwyżkę, która nie powinna mieć miejsca. Szczególnie zdarza się to w przypadku, gdy doszło do korekty. Choć jednym z największych grzechów przedsiębiorców jest stosowanie opodatkowania 0% VAT, w przypadku gdy świadczenia prowadzone są po za terytorium Polski.
Duże błędy w rozliczeniu VAT
Nikt nie jest nieomylny, jednak nie mając pojęcia o księgowości, warto usługi księgowe powierzyć profesjonalnej księgowej.
Jak wiadomo każdy przedsiębiorca chętnie korzysta z możliwości rozliczenia ulg, to nic złego. Choć niestety zdarzają się sytuacje, że odliczają oni VAT, od starych faktur. Tutaj zamiast kombinować i naginać prawo, najlepiej złożyć korektę , deklaracji VAT. Ma się do niej prawo, przez okres 5 lat.
Vatowcy bardzo często odliczają VAT, od wydatków typowo osobistych. Zatem dokonują odliczeń od ubrań, sprzętów domowych, zatem rzeczy, które nie mają nic wspólnego z prowadzeniem firmy. Tutaj trzeba również pamiętać, że nie można dokonywać odliczeń w przypadku zakupu jedzenia, czy też wynajęcia pokoju hotelowego. Również często dochodzi do zaniżenia stawek VAT. Ma to miejsce najczęściej w branży budowlanej, gdyż stawka 8% VAT obowiązuje, tylko i wyłącznie w przypadku budowy, remontu obiektów, które zostały objęte programem mieszkaniowym.
Inne błędy
Często przedsiębiorcy zapominają, jak duże znaczenie ma NIP. Przez co zdarzają się sytuacje, że odliczają oni VAT, nawet wtedy, gdy na dokumencie nie ma podanego numeru identyfikacji podatkowej. A to również solidny błąd. W tym przypadku nie można korzystać z odliczeń. Jednak wtedy można dokonać noty korygującej. Trzeba także pamiętać, aby nie wykazywać stawki 0% VAT jeżeli się nie ma do tego prawa. Ważne, aby podczas składania korekty dołączyć pisemne uzasadnienie o przyczynach.
Tak naprawdę o błędy rachunkowe w rozliczeniach VAT nietrudno. Warto się więc zastanowić, czy chcesz się narażać na niezbyt miłe wizyty w urzędzie i tłumaczenie się. Czasami możesz również otrzymać karę finansową. Może od razu lepiej skorzystać z usług księgowych, a księgowość oddać w ręce profesjonalistów.