Prawie każdy przedsiębiorca oferujący produkty lub usługi musi posiadać kasę fiskalną do rejestracji sprzedaży. Posiadanie takiego urządzenia to jednak jeszcze za mało, ponieważ musi być ono odpowiednio przygotowane do pracy i poddane fiskalizacji. Czym to jest i na czym polega?
Czym jest fiskalizacja kasy fiskalnej?
Mówiąc najkrócej, według przepisów prawa, każdy przedsiębiorca, który dokonuje zakupu kasy fiskalnej, musi jeszcze przed jej uruchomieniem i użyciem wykonać niezbędną fiskalizację. Chodzi przede wszystkim o to, by dopilnować, aby ustawienia kasy były zgodne z przepisami, a wszystkie dokonywane transakcje i przekaz danych do centrali był możliwy w sposób płynny. Fiskalizacja kasy została omówiona na mojafiskalna.pl, gdzie krok po kroku jest wyjaśnione, jak to działa i na czym polega. Proces ten nie jest szczególnie skomplikowany, musi być jednak wykonany przez serwisanta.
Na czym polega fiskalizacja kasy?
Każda kasa fiskalna powinno zostać poddana procesowi fiskalizacji, czym zajmuje się oddelegowany do tego serwisant. Urządzenie musi przesłać klucz publiczny i zostać zgłoszone żądanie fiskalizacji. W wyniku tego uzyskuje się numer ewidencyjny, a następnie nieodwracalny zapis w pamięci w urządzeniu, gdzie zaznaczona jest data i czas fiskalizacji. Następnie łączy się pamięć fiskalną z pamięcią chronioną, co także jest procesem nieodwracalnym, przy czym zeruje się też wszystkie liczniki.
Następuje zapis w pamięci numeru NIP oraz numeru ewidencyjnego. Nie można zapomnieć także o tym, że kasa fiskalna zawiera zapis pamięci kategorii urządzenia. Można wówczas wystawić raport fiskalny z fiskalizacji i przesłać go dalej do Centralnego Repozytorium Kas. Na tej podstawie ustala się harmonogram przesyłu danych. Wszystkim tym zajmuje się serwisant, a nie przedsiębiorca.
Czy konieczne jest zgłoszenie kasy fiskalnej do Urzędu Skarbowego?
Jak zostało wspomniane, fiskalizacją kasy zajmuje się serwisant, najczęściej pracownik danej firmy sprzedającej kasy fiskalne. On podłącza urządzenie i wprowadza wszystkie najistotniejsze dane, wraz z przesyłem informacji. Przedsiębiorca nie musi robić nic, ponieważ w wyniku procesu fiskalizacji, informacje o urządzeniu trafiają także do Urzędu Skarbowego, gdzie pojawia się automatycznie.
Wiele oczywiście będzie zależało także od rodzaju kasy i wymieniony wcześniej proces automatycznego zgłoszenia dotyczy przede wszystkim kas online. W przypadku tych tradycyjnych nadal obowiązuje zgłoszenie do urzędu, które może być nadane osobiście, listownie lub elektronicznie.
Jakie dokumenty otrzyma się od serwisu?
Oprócz wprowadzania danych do urządzenia czasem konieczne będzie zgłoszenie tego faktu do Urzędu Skarbowego, zwłaszcza w przypadku kas tradycyjnych. Jak jednak się tym zająć? Nie ma z tym większego problemu, jako że serwisant zajmujący się fiskalizacją wszystko przygotuje. Ustawi kasę i da nam wypełniony dokument, w którym zawarte będą wszystkie najistotniejsze informacje i wystarczy zanieść go do urzędu.
Sama fiskalizacja nie trwa długo, ale zgłoszenie należy dać maksymalnie do 7 dni od jej dokonania. Następie urząd wszystko weryfikuje, co jednak wiąże się już z dłuższym czasem oczekiwania, bo 30 dni. Przez ten czas nie można korzystać z kasy fiskalnej