Jak polskie firmy mogą skutecznie konkurować na norweskim rynku: Strategie i wyzwania
Norwegia jest wysoko rozwiniętym krajem, który stanowi wyjątkowo atrakcyjne pole do działania dla międzynarodowych firm. Dotyczy to również polskich przedsiębiorstw. Stabilna gospodarka, wysoki poziom życia i dobrze rozwinięta infrastruktura wielu branż sprawiają, że wiele zagranicznych firm chce zaznaczyć swoją obecność na tamtejszym rynku. Aby efektywnie konkurować z innymi, polscy przedsiębiorcy muszą jednak obrać odpowiednią strategię i sprostać licznym wyzwaniom.
Specyfika norweskiego rynku
Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, jednak stanowi część EFTA i zapewnia otwarty przepływ osób, usług i towarów z krajami członkowskimi UE. Państwo to charakteryzuje się stabilną gospodarką, która bazuje głównie na eksportowym sektorze paliwowym. Norwegia posiada jeden z najwyższych PKB na świecie, co ma swoje przełożenie na wysokie dochody oraz sporą siłę nabywczą konsumentów. W praktyce największe szanse na zaistnienie w tym kraju mają te polskie firmy, które oferują usługi i produkty premium oraz stawiają na innowacyjne rozwiązania. Norwegia jest liderem w przyjmowaniu nowych technologii dla wielu branż, włącznie z energetyką odnawialną czy transportem elektrycznym. Duża konkurencyjność rynku występuje w wielu sektorach, takich jak chociażby przemysł spożywczy, technologiczny czy elektroniczny.
Perspektywy dla polskich firm w Norwegii
Aby polska firma w Norwegii miała szansę zaistnieć, jej właściciel musi przede wszystkim dobrze rozumieć preferencje i oczekiwania tamtejszych konsumentów. W kontekście trendów społeczno-gospodarczych i zmian zachodzących na rynku, szczególną wagę należy przywiązać do świadomości i zaangażowania klientów. Obecnie wzrasta popyt na rozwiązania gwarantujące jakość, prostotę i funkcjonalność. Norwegowie cenią minimalizm zarówno w produktach i usługach, jak i formach komunikacji marketingowej. Dla polskich firm szczególnie istotna jest efektywna realizacja kontraktów w Norwegii, a także bezproblemowo funkcjonujące sprawy księgowe i kadrowo-płacowe.
Formalności dla polskich firm w Norwegii
Z wejściem na norweski rynek wiąże się wymóg dopełnienia szeregu formalności. Podstawę stanowi dobór właściwej formy prawnej dla firmy, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej (ENK), spółki akcyjnej (AS), spółki partnerskiej/spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (ANS/DA) lub zagranicznego oddziału zarejestrowanego już przedsiębiorstwa (NUF). Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane z obsługą podatków, takich jak podatek VAT czy podatek dochodowy. Ich stawki różnią się zależnie od formy prawnej firmy. Aby dowiedzieć się więcej i zyskać wsparcie dla rozwijanego biznesu, warto skorzystać z eksperckiego doradztwa. Specjalistycznym konsultingiem na potrzeby rodzimych marek zajmuje się zespół Polish Connection, którego oferta została przedstawiona na stronie: https://polishconnection.no/.
Nisze i trendy w Norwegii
W Norwegii zauważalny jest ciągły wzrost świadomości ekologicznej, co tworzy wysoki popyt na usługi i produkty związane z recyklingiem, energią odnawialną, eko-turystyką czy zrównoważonym transportem. Kraj ten boryka się jednocześnie z problemem starzejącego się społeczeństwa, z czym wiąże się zwiększone zapotrzebowanie na usługi i technologie dotyczące opieki nad osobami starszymi, rozwiązania poprawiające jakość życia seniorów czy telemedycynę. W Norwegii do szczególnie cenionych wartości należy też odpowiednie podejście do zdrowego stylu życia, troski o stan zdrowia czy zwiększoną aktywność fizyczną. Przedsiębiorstwa z zagranicy coraz częściej wdrażają więc oferty powiązane z usługami medycznymi, treningowymi czy dietetycznymi. Na znaczeniu nieustannie zyskuje też turystyka. Norwegia jest krajem o wyjątkowo pięknych krajobrazach, co przekłada się na duży potencjał pod kątem aktywności outdoorowych czy doświadczeń kulturowych.