Coraz więcej przedsiębiorstw zarówno dużych, jak i małych decyduje się na zatrudnianie emerytów. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, choćby zwolnienie z wielu składek, ale i zazwyczaj zyskuje się dodatkowo pracownika, który jest bardzo kompetentny i posiada duże doświadczenie. Ale jest i wada takiego rozwiązania, a dokładnie ta wada zamyka się w słowach technologie informatyczne. Otóż wiele osób po 65 roku życia z komputerami nie ma wiele wspólnego i niespecjalnie lubi z nich korzystać, a do pisania na klawiaturze wykorzystuje jeden palec. Jednak największym i najbardziej niebezpiecznym problemem są zagrożenia w sieci, gdyż emeryci z braku wiedzy mogą ściągnąć groźnego wirusa. A więc tutaj pojawia się jakże uzasadnione pytanie: jak szkolić pracowników pod kątem ochrony informatycznej? Oto nasz krótki poradnik, gdy zatrudnia się emerytów.
Szkolenie ma znaczenie
Bądźmy szczerzy, nie wszyscy emeryci są chętni do szkolenia się i zdobywania nowej wiedzy. Niektórzy uważają, że „pozjadali już wszystkie rozumy”, zatem akurat im szkolenia nie są potrzebne. A takie myślenie jest ograniczające, ale i sprowadza na Twoją firmę szereg niebezpieczeństw. Warto pamiętać, że człowiek uczy się całe życie. Jednak jeżeli już zatrudnisz emeryta, to musisz pamiętać, aby zapewnić mu szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Jest wiele firm informatycznych we Wrocławiu, Warszawie i zresztą całej Polsce, które zajmują się takimi szkoleniami i przeprowadzają nawet specjalistyczne kursy doszkalające. Dzięki temu każdy pracownik pozna nowe zagrożenia, z jakimi może spotkać się w sieci i dowie się, jak z nimi walczyć. Możesz także prosić o przeprowadzenie egzaminu wewnętrznego, choć to zapewne będzie wiązać się ze sprzeciwem ze strony starszych pracowników, którzy w większości przypadków przyzwyczajeni są już do innego stylu prowadzenia pracy i nie jest im w smak jeszcze uczenie się czy zdobywanie nowych kwalifikacji.
Bacz kogo zatrudniasz
Jak wiadomo zatrudnianie emerytów jest w większości przypadków związane z chęcią zaoszczędzenia na składkach, z kolei oni w większości przypadków idą do pracy z nudów, przez co ich efektywność może nie być na najwyższym poziomie. Owszem są ludzie, którym zależy, bo zawsze kochali pracę i do nowych zadań podchodzą z zaangażowaniem. Dlatego też należy zatrudniać tę drugą grupę emerytów. A więc warto przeprowadzić bardzo wnikliwą rozmowę kwalifikacyjną, dzięki temu możesz poznać dobre i mocne, a także słabe strony pracownika.
Doświadczenie ma znaczenie
Zatrudnienie doświadczonych pracowników na pewno wpływa na rozwój firmy. Jeżeli więc nie chcesz inwestować w kursy nauki pracy na komputerze, to zatrudniaj osoby, które mają doświadczenie w takiej pracy. Ale to doświadczenie nie może się kończyć tylko na umiejętności wprowadzenia kilku danych i to w tempie pisania jednym palcem. Chyba, że obowiązki na danym stanowisku nie będą wymagały biegłości czy chociaż dobrych umiejętności. Oczywiście jeżeli pracownik chce się uczyć, to czemu nie można zainwestować w jego rozwój, ale uczenie od zera w małej firmie może być dużym obciążeniem dla jej budżetu. Poza tym tutaj pojawia się dylemat czy przypadkiem emeryci nie odbierają pracy osobom młodym, które ukończyły studia, ale mimo to są bezrobotne, bo stanowiska, na których mogłyby pracować są zajęte przez emerytów. Ale wybór należy co Ciebie.
Szkolenia wewnętrzne czas zacząć
Oczywiście każdy pracodawca może też na własną rękę prowadzić szkolenia z zakresu ochrony. Wystarczy tylko poinformować o występujących zagrożeniach, ale też poinformować, że nie można otwierać e-maili z niepewnego źródła. Bardzo ważne jest pokazanie, które strony są bezpieczne, a które nieszczególnie. Tematów do poruszenia jest sporo, ale jeżeli macie na to czas to owszem możecie je prowadzić.
Na samym końcu przypominamy, że na każdym komputerze powinien być ściągnięty możliwe najlepszy program antywirusowy. Dzięki niemu nawet w sytuacji, gdy pracownik otworzy plik z wirusem, to zostanie on zablokowany przez antywirusa i unikniecie negatywnych skutków w postaci choćby utraty danych czy ich wycieku.