mała kuchnia

Jak urządzić kuchnię w mikrokawalerce?

Mając do dyspozycji kawalerkę, nie mamy zbytniego pola do popisu jeśli chodzi o aranżację, bo przestrzenie jest mało, a co dopiero w mikrokawalerce. Tu każdy element musi być przemyślany i to dwukrotnie przemyślany. Zatem dziś zajmiemy się urządzaniem kuchni na tak małej przestrzeni. Co się zmieści, jak warto wszystko rozplanować? Poznajcie nasze propozycje.

Po pierwsze: kolory ścian i oddzielenie dwóch przestrzeni innym wykończeniem podłogi

gotowanieW mikrokawalerce nie ma zwykle miejsca na osobne pomieszczenie kuchenne, a jedynie do dyspozycji jest aneks. Zatem tutaj zwykle mamy do dyspozycji przestrzeń w kształcie kwadratu. Istotne znaczenie ma wykończenie ścian, które powinny być jasne, ale białe, jak wiadomo w kuchni średnio się sprawdzają, nawet jeśli w miejscu, gdzie stanie kuchenka postawisz na kilka rzędów bardziej praktycznych płytek, by łatwiej ewentualnie było z nich ścierać tłuszcz. Zatem jasne ściany, ale nie białe. Co jeszcze? Na pewno podłoga powinna być inna niż w części salonowej albo raczej salonowo-sypialniano-gabinetowej. Warto postawić na płytki gresowe, które są nienasiąkliwe, nawet te na wysoki połysk w końcu przestrzeń jest mikroskopijna.

Po drugie: jak rozmieścić meble kuchenne i jakie modele wybrać?

Kolejną kwestią jest wybór i rozmieszczenie mebli. Na pewno do kuchni w mikrokawalerce warto wybrać modele na wymiar, bo trudno będzie znaleźć wąskie szafki czy funkcjonalne w tym przypadku modele cargo w tradycyjnej ofercie gotowych mebli kuchennych. W wielu miejscach coraz częściej sprzedaje się mikroskopijne mieszkania i wbrew pozorom jest duże zapotrzebowanie na takie meble. Grodzisk Mazowiecki to miasto, w którym działa firma Jago wykonująca kuchnie, zarówno pod małą, jak i dużą zabudowę. Zatem powinieneś zdecydować się na meble o prostych frontach, bez dodatkowych wystających uchwytów, najlepiej z otwieraniem w systemie push to open. Wyfrezowane są mniej praktyczne, bo osadza się w nich brud, zatem czyszczenie jest bardziej pracochłonne. Najlepiej zdecydować się na fronty z płyty mdf, które są najbardziej trwałe. Możesz wybrać te na wysoki połysk albo zdecydować się na matowe. Ważne będzie maksymalne wykorzystanie przestrzeni, zatem zabudowa powinna być pod sam sufit. Szafki można oświetlić listwami led. Mogą znaleźć się na jednej ścianie bądź maksymalnie dwóch, wszak część przestrzeni pewnie będziesz wykorzystywać na niewielki stolik lub składany blat. Najlepiej sprawdzi się zabudowa w jasnym kolorze, w końcu nie chcesz przytłaczać i tak już małej przestrzeni. Nie ważne, że bardziej się brudzi, w końcu przestrzeń jest mała, zatem sprzątania nie będzie tak dużo.

Po trzecie: w jakie niezbędne sprzęty warto się zaopatrzyć?

kawaAby zapachy, a także tłuszcz nie roznosił się na pozostałą część pomieszczenia, nazwijmy ją reprezentacyjną, to koniecznie w swojej mini kuchni musisz jeszcze zmieścić okap. Będzie się znajdował nad piekarnikiem czy płytą indukcyjną w górnej zabudowie. Właśnie miejsce, gdzie możesz przyrządzić posiłki jest ważne, a musisz wiedzieć, że znajdziesz także mniejsze kuchenki czy płyty indukcyjne na dwa palniki. Niezbędne będą choć dwa blaty robocze, jeśli jesteś miłośnikiem kawy, to na jednym z nich możesz postawić niewielki ekspres. Lodówka znajdzie się w zabudowie. Oczywiście musisz dobrze wymierzyć szerokość wszystkich sprzętów, zatem najlepiej zaangażować projektanta, który zrobi to najlepiej.

Po czwarte: miejsce do spożywania posiłku – czy da się je wygospodarować?

Ostatnią ważną kwestią jest zagospodarowanie miejsca do spożywania posiłków. Powinno znajdować się naprzeciw strefy roboczej. Oczywiście możesz niewielki stolik postawić w swoim jedynym małym pokoju, ale po co go dodatkowo zagracać? Na przeciwległej ściance zmieścisz jeszcze składany blat, a przy nim możesz postawić składane hokery i gotowe!

Urządzanie mikrokawalerki na pewno nie jest łatwym zadaniem, a kuchnia w takim pomieszczeniu może być funkcjonalna, choć zminiaturyzowana. Dobry projekt i jego odpowiednie wykonanie zapewni Ci jednak wygodę użytkowania tej przestrzeni.

Marcin Wysocki

Marcin Wysocki

Ekspert w dziedzinie zarządzania projektami z certyfikatem PMP. Pracował nad wieloma złożonymi projektami IT, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Znany z umiejętności efektywnego kierowania zespołami i dostarczania projektów na czas i w ramach budżetu.

Artykuły: 360

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *