Kredyt dla firm bez zaświadczeń – czy to możliwe?
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko zaangażowania i czasu, ale przede wszystkim zaplecza finansowego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczna jest pomoc w postaci kredytu lub pożyczki. Czy można skorzystać z tego typu oferty bez przedkładania firmowych dokumentów i zaświadczeń?
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko zaangażowania i czasu, ale przede wszystkim zaplecza finansowego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczna jest pomoc w postaci kredytu lub pożyczki. Czy można skorzystać z tego typu oferty bez przedkładania firmowych dokumentów i zaświadczeń?
Kredyt dla firm – co to takiego?
Kredyt dla firm, jak sama nazwa wskazuje, to produkt finansowy, adresowany do przedsiębiorców, czyli osób posiadających zarejestrowaną działalność gospodarczą. Z oferty mogą skorzystać zarówno duże firmy, jak i mikroprzedsiębiorcy.
Istotnym czynnikiem decydującym o możliwości ubiegania się o kredyt jest czas prowadzenia działalności – większość instytucji finansowych wymaga, by firma funkcjonowała na rynku co najmniej sześć miesięcy. Niekiedy wymagany jest minimum roczny staż. W tym czasie firma nie może być zawieszana ani zamykana.
Przedsiębiorcy mają do dyspozycji różne propozycje kredytowe:
- kredyt obrotowy – otrzymane środki można przeznaczyć na wydatki związane z bieżącym utrzymaniem firmy;
- kredyt inwestycyjny – przeznaczony na sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia;
- kredyt odnawialny na rachunku firmowym – to rozwiązanie okazuje się przysłowiowym kołem ratunkowym w sytuacji, gdy pojawią się przejściowe problemy finansowe, utrudniające terminowe regulowanie bieżących zobowiązań.
W porównaniu z kredytami konsumpcyjnymi, oferty dla przedsiębiorców okazują się zdecydowanie atrakcyjniejsze – zarówno pod względem dłuższego okresu kredytowania, jak i samego oprocentowania. Różnorodne propozycje kredytów dla przedsiębiorców oferuje kredytydlafirm.biz, gdzie specjaliści pomogą w doborze najlepszego rozwiązania dla Ciebie i Twojej firmy.
Kredyt na firmę to oferta bankowa przeznaczona stricte dla przedsiębiorców. Aby z niej skorzystać, trzeba zatem posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą. Zazwyczaj banki stawiają pewne wymogi co do czasu jej funkcjonowania na rynku. Niechętnie przyznają bowiem kredyty firmom, które dopiero niedawno zostały założone.
Kredyt dla firm – wymogi formalne
Uzyskanie kredytu dla firmy, wbrew pozorom, wymaga odpowiedniego przygotowania, np. jeśli przedsiębiorstwo posiada współwłaścicieli lub stanowi spółkę, zgodę na kredytowanie muszą wyrazić wszystkie osoby decyzyjne lub udziałowcy.
Kolejną kwestią jest zabezpieczenie. Możliwości na tej płaszczyźnie jest wiele – począwszy od wiarygodnych, zweryfikowanych poręczycieli, poprzez zabezpieczenie w postaci nieruchomości, a na poręczeniu wekslowym skończywszy. Konieczność zabezpieczenia pożyczonych środków wynika przede wszystkim z tego, że wnioskowane kwoty kredytu w przypadku ofert dla przedsiębiorców są wysokie. Dla udzielających pożyczek instytucji finansowych jest to gwarancja odzyskania zainwestowanych środków.
Zasadniczo wymagane mogą być również dokumenty księgowe, potwierdzające faktyczny stan finansowy firmy oraz zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS i zobowiązaniami podatkowymi w US. Jednakże coraz więcej instytucji finansowych, wychodząc naprzeciw potencjalnym klientom, oferuje kredyty bez zaświadczeń dla firm.
Dla przedsiębiorstw i osób prywatnych
Kredytobiorcą w przypadku kredytów na firmę może być konkretne przedsiębiorstwo lub osoba prywatna. W pierwszym przypadku pozyskane środki muszą być przeznaczone na sfinansowanie zadań związanych z funkcjonowaniem firmy. Zaletą tej alternatywy jest wyższa kwota kredytu oraz dłuższy okres spłaty. Co więcej, przedsiębiorcy mają do dyspozycji wiele propozycji: kredyty obrotowe, inwestycyjne, unijne i inne.
W sytuacji, gdy kredyt na firmę zaciąga osoba prywatna, zobowiązanie traktowane jest jako kredyt gotówkowy. Oferowana kwota jest zwykle niższa niż w przypadku propozycji adresowanych dla przedsiębiorstw, warto jednak podkreślić, że pozyskane w ten sposób środki mogą być przeznaczone na dowolny cel.
Kredyt dla firm na oświadczenie
Coraz więcej instytucji finansowych oferuje kredyt dla firm bez zaświadczeń. Wymaganym dokumentem jest wówczas oświadczenie o niezaleganiu z wymaganymi zobowiązaniami oraz faktycznych dochodach i obrotach firmy. Narzędzie to zostało stworzone głównie z myślą o przedsiębiorcach, którzy wnioskują o stosunkowo niskie kwoty kredytu lub współpracują z konkretnym bankiem od dawna, wykazując się terminowością i systematycznymi wpływami.
Jeśli przedsiębiorca posiada rachunek firmowy w innym banku, może zostać poproszony o przedłożenie wykazu operacji w określonym przedziale czasowym lub wpłat dokonywanych na konto ZUS i US.
Kredyt dla firm bez zaświadczeń to bez wątpienia wygodne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w sytuacjach, gdy konieczna jest szybka pomoc finansowa. Należy jednak pamiętać, że instytucja udzielająca kredytu ma możliwość zweryfikowania informacji przekazanych przez kredytobiorcę.
Zaległości w ZUS i US – co w tym przypadku?
Szansę na kredyt mają również przedsiębiorcy, którzy chwilowo borykają się z problemami finansowymi. Niektóre banki wymagają zaświadczeń dopiero w momencie uruchomienia kredytu. Decyzja kredytowa jest ważna miesiąc, a w niektórych przypadkach nawet trzy miesiące, co daje kredytobiorcy szansę na uregulowanie zaległości. W praktyce oznacza to, że w momencie uruchomienia kredytu zaległości już nie ma.
Są również instytucje finansowe, które do określonego pułapu zaangażowania finansowego, najczęściej do kwoty kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, oferują kredyt dla firm bez zaświadczeń.
Alternatywą dla zadłużonych przedsiębiorców jest kredyt celowy, przeznaczony na spłatę zaległości. W tej sytuacji instytucja finansowa wysyła środki bezpośrednio na rachunek ZUS lub US. Po otrzymaniu wymaganego zaświadczenia o niezaleganiu uruchamiana zostaje pozostała część wnioskowanej kwoty kredytu dla firm.