Kredyt mieszkaniowy a działalność gospodarcza – co trzeba widzieć

Kredyt mieszkaniowy a działalność gospodarcza – co trzeba widzieć?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą często nie są pewne, czy mogą starać się o kredyt mieszkaniowy. Boją się, że nie przejdą pozytywnie weryfikacji zdolności kredytowej. Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym zanim złoży się wniosek, gdy prowadzi się działalność gospodarczą?

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Nikogo nie powinno dziwić, że banki chętniej przyznają kredyty hipoteczne osobom, które dochody mają z umowy o pracę. W dodatku najlepiej, gdy została ona zawarta na czas nieokreślony. Wówczas zachodzi większe prawdopodobieństwo, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić w terminie swoje zobowiązanie. Banki analizując wnioski o kredyt sprawdzają bowiem zdolność kredytową. A jednym z ważniejszych czynników, które się na nią składają, jest właśnie forma zatrudnienia, ale i wysokość dochodów. Zanim więc poszuka się najkorzystniejszego kredytu hipotecznego za pośrednictwem porównywarki takiej jak np. https://hotmoney.pl/kredyty-hipoteczne/, warto sprawdzić, na co banki zwracają uwagę u kredytobiorców prowadzących działalność gospodarczą.

Kredyt mieszkaniowy a działalność gospodarcza

Wiadomo, że banki nie przekreślają od razu szans przedsiębiorców na wzięcie kredytów hipotecznych. Analizują wnioski skrupulatnie, wyliczając dochody firm, aby dać szansę na spełnienie marzeń biznesmenów o własnym M.
Jedną z ważniejszych kwestii, jakie biorą pod uwagę banki, jest to, jak długi staż ma firma. Żaden z nich nie udzieli kredytu hipotecznego osobie, która dopiero co założyła działalność. Zakłada się, że minimalny okres prowadzenia biznesu, jakiego wymagają instytucje finansowe, wynosi 12 miesięcy. Zdarza się nawet, że kredyt otrzymać może przedsiębiorstwo dopiero w momencie, gdy działa na rynku 2 lata, w dodatku nieprzerwanie. Owszem są i od tego odstępstwa. Zwłaszcza osoby wykonujące wolne zawody, które zanim założyły własne firmy, wykonywały takie same zadania na zasadzie umowy o pracę, umowy zlecenie lub o dzieło, mają większe szanse.
Oczywiście sam staż firmy to nie wszystko. Podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny przedsiębiorcy muszą okazać wiele dokumentów, które pozwolą wyliczyć zdolność kredytową właścicieli biznesów. Analitycy bankowi sprawdzają kondycję finansową firmy na podstawie rozliczeń widniejących w księgach rachunkowych prowadzonych przez przedsiębiorcę. To one pozwalają na wyliczenie zdolności kredytowej w oparciu o dochód netto i to osiągany długoterminowo, np. przez 12 miesięcy. Najlepiej jest, gdy co miesiąc na konto potencjalnego kredytobiorcy wpływa mniej więcej taka sama kwota. Rozbieżności nie powinny być wyższe niż 30%. W przeciwnym wypadku wniosek może zostać odrzucony.
W złym położeniu podczas starania się o kredyt hipoteczny są osoby, które prowadzą tzw. ryzykowne biznesy. Takie, które statystycznie mają największe problemy z płynnością finansową, bowiem są bardzo podatne na wahania gospodarcze. Najtrudniej zdobyć kredyt hipoteczny będzie więc firmom z branży budowlanej i deweloperskiej, finansowej i ubezpieczeniowej, gastronomicznej, motoryzacyjnej itp. Nie oznacza to jednak, że właściciele takich przedsiębiorstw nie mają szans na uzyskanie kredytu mieszkaniowego. Banki wychodzą naprzeciw potrzebom takich osób i np. proszą o wyższy wkład własny, nakładają większe oprocentowanie lub sprawdzają dokumenty finansowe ze znacznie dłuższego okresu.

Wiarygodność przedsiębiorcy a kredyt hipoteczny

Dla banku ważne jest nie tylko to, jakie dochody ma firma, ale również, czy nie posiada innych zobowiązań finansowych. Chodzi o wszelkie kredyty, leasingi, limity na rachunkach, kartach kredytowych. Oczywiste, że banki nie będą chciały udzielić kredytów przedsiębiorcom, którzy nie tylko mają zobowiązania, ale i nie regulują ich na bieżąco.
Mowa nie tylko o instrumentach bankowych, ale i składkach ZUS oraz opłatach, jakie firmy muszą ponosić na rzecz urzędu skarbowego. Banki sprawdzają osoby wnioskujące o kredyt w popularnych bazach, które gromadzą informacje na temat podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij