Na czym polega pełna księgowość

Na czym polega pełna księgowość?

Pełna księgowość to niezwykle skomplikowany i zarazem zaawansowany sposób prowadzenia ksiąg handlowych. Zapewnia odpowiednie księgowanie operacji i transakcji dokonywanych przez dane przedsiębiorstwo. Kluczowa w tym zakresie jest dokładność i skrupulatność, gdyż pominięcie najdrobniejszego dokumentu potwierdzającego sprzedaż lub zakup, może rodzić pewne konsekwencje. W poniższym artykule opisujemy, na czym polega ten rodzaj księgowości i kto może się jej podjąć.

Księgowość pełna – na czym polega?

Tego rodzaju księgowości z pewnością nie może wykonywać sam przedsiębiorca. W tym zakresie potrzebna jest ogromna wiedza oraz znajomość przepisów, z którymi trzeba być na bieżąco. Zatem niezbędna jest pomoc profesjonalnej księgowej, dla przykładu księgowość również ta pełna to oferta sykulska.pl. Obowiązek prowadzenia tego typu rozliczenia spada na spółki akcyjne, komandytowe, z o.o. oraz komandytowo-akcyjne. Dotyczy ona również osób fizycznych, spółek jawnych, partnerskich, cywilnych i niektórych spółdzielni mieszkaniowych.

W ramach księgowości pełnej przeprowadza się bardzo dokładne rozliczenia nawet najmniejszych transakcji podejmowanych w danym przedsiębiorstwie. Pozwala to na bardzo szybkie sprawdzenie, w jakiej sytuacji finansowej jest firma. Formułowanie zestawienia na podstawie zysków i strat pozwala dociec, jakimi zasobami dysponuje spółka, by zgodnie z tym móc zaplanować kolejne przedsięwzięcia, inwestycje czy oszacować zyski.

Obejmuje ona również ewidencjonowanie majątku firmy oraz źródeł jej finansowania. To z kolei ważna informacja dla organów podatkowych, które tego typu informacje weryfikują podczas rutynowych kontroli. W ten sposób łatwiej określić również zobowiązanie wobec fiskusa.

Księgowość pełna dotyka inwentaryzacji majątku oraz wszelkich zobowiązań związanych z innymi podmiotami. Dzięki temu można uniknąć nadużyć w sytuacji, kiedy majątek przedsiębiorstwa jest źle zarządzany lub pożytkowany w nieprawidłowy sposób.

Jakie zalety pełnej księgowości?

Pomimo tego, że pełna księgowość jest procesem trudnym i skomplikowanym, ta metoda księgowania niesie za sobą sporo korzyści. Dzięki temu uzyskuje się szybki i łatwy dostęp do wszelkich informacji dotyczących przepływów pieniędzy oraz ma się ogląd na aktualną sytuację firmy. Jeżeli dany przedsiębiorca chce rozpocząć nową inwestycję bądź wprowadzić zmiany w przedsiębiorstwie, które wymagałyby wkładu finansowego, księgowość pełna daje wówczas pełny obraz na sytuację bez żmudnego i czasochłonnego grzebania w papierach i szukania potrzebnych informacji.

Daje możliwość monitorowania zachodzących zmian właśnie dzięki bieżącemu i systematycznemu ewidencjonowaniu majątku. Przedsiębiorca szybko uzyskuje pomocne w podejmowaniu działań wskaźniki, które zmierzałyby do poprawy funkcjonowania firmy i jej rozwoju w poszczególnych segmentach.

Monika Zielińska

Monika Zielińska

Analityk finansowy z doświadczeniem w międzynarodowych instytucjach finansowych. Specjalizuje się w analizie rynków kapitałowych oraz doradztwie inwestycyjnym. Jej artykuły cechuje głęboka wiedza merytoryczna i praktyczne podejście do tematyki finansowej.

Artykuły: 51

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *