Wspólność majątkowa – kiedy nie odpowiada się za długi współmałżonka?
Bywają sytuacje, że małżonkowie bez poinformowania drugiej strony o takim zamiarze biorą pożyczkę. W sytuacji, gdy jedna z osób nie wie o pożyczce i długach nie będzie odpowiadała za nie własnym majątkiem, tzn. przysługującymi na nią środkami w ramach wspólnoty majątkowej, mogą to być wpływy z tytułu umowy o pracę, zlecenie bądź dzieło. Małżonek-dłużnik będzie odpowiadał własnym majątkiem, czyli tym zgromadzonym przed zawarciem związku małżeńskiego bądź też środkami zarobionymi na poczet potrzeb rodziny. Oczywiście w drugim przypadku przez komornika nie może być zajęta cała suma, właśnie ze względu na niewiedzę drugiej strony o zadłużeniu. Jeśli ma się taką wiedzę, wtedy może być zajęty cały majątek wspólny jednak nie majątek osobisty. Zatem, jeśli posiada się środki ze spadku, darowizny, z tytułu praw autorskich, z tytułu sprzedaży własnych rzeczy, bądź takie, które zgromadziło się jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego to nie mogą być one zajęte na poczet długu małżonka. Również w przypadku długu firmy nie wszystko może być przedmiotem zajęcia komorniczego. Zakupiony wspólnie z małżonkiem samochód nie będzie podlegał egzekucji. Mogą być zajęte sprzęty firmowe.
Za jakie długi odpowiada się przy wspólności majątkowej?
Co do zasady wspólność majątkowa oznacza, że wszystkie środki zarobione w ramach umowy o pracę czy innej działalności zarobkowej należą do wspólnego majątku małżonków. Za długi zaciągnięte na potrzeby indywidualne członków rodziny małżonkowie odpowiadają wspólnie. Dotyczy to długów za mieszkanie, wyżywienie, ubranie, związanych z ochroną zdrowia, wychowaniem dzieci, opłat za mieszkanie czy energię elektryczną, wodę i gaz oraz naprawę sprzętów domowych. Nawet jeśli kredyt zaciągnęła jedna osoba, to za te zobowiązania małżonkowie odpowiadają wspólnie, o czym przypomina adwokat. Oczywiście lekkomyślność jednej strony nie musi prowadzić do całkowitej odpowiedzialności drugiej. W tej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do sądu, który może uchylić wspólną odpowiedzialność. Warto zatem udać się do adwokata. W Białymstoku mieszkańcy mogą skorzystać z porad prawnych, jak i umówić się na konsultację w kancelarii. Dobry adwokat w Białymstoku to większa szansa na pozytywne rozwiązanie sprawy.
Intercyza a długi małżonka
Warto wiedzieć, że nie zawsze w przypadku intercyzy nie będzie się odpowiadało za długi małżonka. Taka sytuacja ma miejsce jedynie w przypadku ustalenia rozdzielności majątkowej i długu powstałego po jej ustaleniu. Trzeba bowiem pamiętać, że rodzaju intercyzy jest wiele, gdyż może ona również rozszerzać wspólność majątkową, ograniczać ją albo przywracać. Zatem należy pamiętać, że intercyza nie działa wstecz. Ponadto rozdzielność zawsze można unieważnić, w dowolnym momencie.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Osoby, które prowadzą firmę i zaciągają pożyczkę, a jednocześnie podpisały intercyzę z ustaleniem rozdzielności majątkowej muszą przy zawieraniu umowy poinformować o tym fakcie wierzyciela. W takiej sytuacji za dług odpowiada się jedynie majątkiem firmy. Jeśli jednak zapomni się o tej kwestii, wierzyciel może się upomnieć o środki również z majątku wspólnego, gdyż ma takie prawo.
Kwestia długów i odpowiedzialności za nie małżonków to bardzo złożony temat. Jeśli chcesz dowiedzieć się czy możesz uniknąć spłaty długu zaciągniętego przez małżonka, udaj się do adwokata. Wyjaśni Ci dokładnie wszystkie sporne kwestie i wystąpi w twoim imieniu o wyłączenie odpowiedzialności, jeśli będzie to możliwe. Dzięki temu nie musisz brać na siebie nieodpowiedzialnych decyzji małżonka podjętych bez porozumienia z Tobą.
>