Istnieje wiele losowych sytuacji, które mogą sprawić, że będziesz musiał pojawić się na procesie cywilnym w charakterze pozwanego lub powoda (czyli osoby, która pozywa). Na co powinna być przygotowana strona procesu? Z poniższego artykułu dowiesz się jak wygląda przebieg rozprawy sądowej w punktach.
Przebieg rozprawy sądowej w punktach – 1. Jak zachować się po wejściu do budynku?
Warto zaznaczyć, że już po przekroczeniu progu sądowego budynku, zaczynają obowiązywać pewne normy i przepisy. Przy wejściu ochrona gmachu może poprosić odwiedzających o wylegitymowanie się dowodem osobistym, a także przejście przez bramkę wykrywającą metale. Na terenie budynku obowiązuje bezwzględny zakaz palenia oraz wnoszenia:
- broni palnej, miotaczy gazu i paralizatorów elektrycznych (poza upoważnionymi do ich noszenia na terenie sądu),
- przedmiotów i narzędzi niebezpiecznych, takich jak noże, siekiery, łomy, kije bejsbolowe, piły spalinowe itp.,
- materiałów żrących, łatwopalnych, cuchnących, alkoholu oraz płynów w butelkach szklanych, słoikach, puszkach, termosach, dzbankach,
- innych przedmiotów i substancji, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz dla mienia.
W czasie pandemii dodatkowo każda osoba przebywająca na terenie sądu musi mieć prawidłowo założoną maseczkę (przykrywającą nos i usta) oraz poddać się zmierzeniu temperatury ciała.
Przebieg rozprawy sądowej w punktach – 2. Wywołanie i Twoje miejsce na sali
Kolejnym etapem przygotowania do przebiegu rozprawy sądowej jest znalezienie właściwej sali. Rozpiska na dany dzień znajduje się w tzw. wokandzie, strony postępowania mogą odczytać z niej nazwiska stron i numer sali. Warto podkreślić, że nigdy nie należy wchodzić na salę rozpraw bez wywołania.
Po wywołaniu należy usiąść na właściwym miejscu – stojąc na wprost sędziego pozwani powinni zająć miejsce w ławie po lewej stronie, natomiast powodzi – po prawej. Świadkowie oraz wolni słuchacze siadają w miejscu dla publiczności.
W następnej kolejności sąd poinformuje, że przebieg rozprawy sądowej będzie rejestrowany oraz zapyta czy strony postepowania podtrzymują chęć rozstrzygnięcia sporu przed sądem.
Przebieg rozprawy sądowej w punktach – 3. Obowiązki strony postępowania
Sędzia jest osobą, która pilnuje porządku przebiegu rozprawy sądowej, dlatego głównym zadaniem zgromadzonych jest stosowanie się do jego poleceń. Należy również:
- udzielać odpowiedzi na pytania zgodnie z prawdą i stanem aktualnej wiedzy,
- zachowywać kulturę osobistą,
- zwracać się do sądu sformułowaniem Wysoki Sądzie.
Przebieg rozprawy sądowej w punktach – 4. Prawa strony postępowania
W przebiegu rozprawy sądowej sąd informuje strony postępowania o ich uprawnieniach i obowiązkach. Każdy powód oraz pozwany mogą:
- składać wnioski dowodowe,
- wygłosić swoje stanowisko na koniec postępowania,
- żądać od świadka przyrzeczenia o mówieniu prawdy i dawaniu wyczerpujących odpowiedzi, w oparciu o jego stan wiedzy,
- złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie przez Sąd pisemnego uzasadnienia orzeczenia, które zostanie wydane w sprawie,
- odwołać się od wydanego orzeczenia.
Masz dodatkowe pytania dotyczące tego, jak wygląda przebieg rozprawy sądowej? A może potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w sprawie, w której jesteś stroną postępowania? Zgłoś się do kancelarii adwokackiej ZS Adwokaci: https://zsadwokaci.pl/. Specjaliści od prawa karnego chętnie zaopiekują się Twoją sprawą i wyjaśnią wszelkie niejasne zasady dotyczące przebiegu rozprawy sądowej.