Pozycjonowanie na długi ogon, co to jest, jak pozycjonować long tail?

Dużo mówi się o tym, by osoby, które mają sklepy online oraz inne witryny internetowe, postawiły na pozycjonowanie. Zakłada się, że dzięki temu zwiększa się widoczność witryny w wyszukiwarkach. To z kolei sprawia, że klienci wchodzą na witrynę, co w efekcie przyczynia się do zysku. Ile w tym prawdy? Czym jest pozycjonowanie? Co daje? Czym jest pozycjonowanie na długi ogon i jak je robić?

Czym jest pozycjonowanie?

Pod pojęciem pozycjonowanie ukrywa się wiele działań, które mają na celu podniesienie pozycji strony WWW w wynikach wyszukiwania, jakie otrzymuje się po wpisaniu w wyszukiwarkę konkretnych słów kluczowych. Przykładowo, gdy internauta szuka czerwonych szpilek, wpisuje takie frazy w polu wyszukiwania. Przedsiębiorcy mający takie buty w ofercie swoich sklepów internetowych prześcigają się w tym, by pojawić się jak najwyżej na liście otrzymanych wyników. Dlaczego? Potencjalni klienci najczęściej decydują się na odwiedzenie witryn, które pojawiają się na pierwszej stronie.

Właśnie dlatego konieczne są działania, które sprawią, że strona znajdzie się najwyżej, a to właśnie pozycjonowanie. Search Engine Optimization (SEO) oznacza optymalizację strony internetowej pod wyszukiwarkę. Dużo informacji na temat działań mających na celu osiągnięcie jak najwyższej pozycji w Google przeczytasz na pozycjonowanie.blog. Jedną z metod na poprawienie widoczności w sieci jest działanie nie tylko na słowach kluczowych, takich jak przykładowe „czerwone szpilki”, ale i na frazy long tail. Co to takiego?

Frazy long tail – co to?

Najczęściej zakłada się, że klienci do sklepów internetowych, ale i innych witryn, trafiają dzięki bardzo ogólnym, krótkim frazom. Takie słowa kluczowe mają wśród ilości wyszukiwań główne miejsce, ale nie tylko one tworzą ruch na konkretnych witrynach. Warto wiedzieć, że korzystają z nich ci z użytkowników, którzy dopiero zaczynają poszukiwania. Stąd właśnie „szpilki damskie” – wiadomo jest, że potrzebne są po prostu czółenka na obcasie.

Po obejrzeniu propozycji często internauci chcą nieco zawęzić obszar poszukiwań. Szukają więc już nie tyle szpilek damskich, co jednak stwierdzają, że interesują ich już tylko te w kolorze czerwonym. To jednak nie wszystko. Bywa, że dodatkowo pojawia się chęć kupienia obuwia konkretnej marki, a więc „czerwone szpilki Kazar”. Są i tacy użytkownicy, którzy zawężą poszukiwania, dopisując rozmiar i w polu wyszukiwania wpiszą: „czerwone szpilki Kazar 38”.

To właśnie przykład frazy long tail, a więc długiego ogona. Jeśli dodać po marce nazwę modelu, wówczas powstałby jeszcze znacznie dłuższy ogon. To są frazy, których nie powinno się pomijać podczas pozycjonowania.

Podsumowując, fraza long tail to fraza składająca się z kilku słów. Zakłada się, że powinny mieć minimum 3-4 wyrazy. Taka długa fraza najczęściej wskazuje specyficzne cechy oferowanego produktu lub usługi, ale może też być pytaniem.

Co to jest pozycjonowanie na długi ogon i jak przebiega?

Jak wykorzystać frazy long tail w pozycjonowaniu? Jeśli ma się pulę słów kluczowych z długim ogonem, wówczas najczęściej tworzy się treści, w których zostają użyte. Warto, by pojawiły się w opisach produktów, w nagłówkach, w meta tagach. Świetnie udaje się wykorzystać frazy long tail z puli tych będącymi pytaniami, a więc: „jakie buty na wesele”, bowiem można utworzyć z nich teksty poradnikowe na stronę kategorii, a nawet na bloga firmowego. To sposób na content marketing, który dodatkowo może uatrakcyjnić stronę w oczach potencjalnego klienta, ale też robotów Google, które indeksują strony.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij