Prawne sposoby na wyjście z długów

Prawne sposoby na wyjście z długów

Wychodzenie z długów jest procesem bardzo trudnym i bardzo często wymagającym podjęcia odpowiednich kroków prawnych. Tym bardziej w sytuacji, kiedy wiąże się to ze sporymi problemami finansowymi, które uniemożliwiają dokonanie spłaty. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod, ułatwiających uwolnienie się od zobowiązań finansowych.

Czym jest niewypłacalność?

Do niewypłacalności może dojść w sytuacji, gdy dłużnik nie radzi sobie ze spłatą większej liczby zadłużeń. Najważniejsze jest jednak to, aby nie poddać się bierności, której skutki mogą być jeszcze poważniejsze. Według prawa każda osoba, która nie jest w stanie poradzić sobie finansowo ze swoimi zobowiązaniami, ma do wyboru dwie opcje — ogłoszenie upadłości konsumenckiej lub też złożenie wniosku do konkretnej instytucji, aby umorzyć dług. W dalszej części tego artykułu będzie można uzyskać podstawowe informacje na temat obu rozwiązań, aby dowiedzieć się szczegółów konieczne będzie wejście na stronę internetową https://wyzerujdlugi.pl/blog/jak-wyjsc-z-dlugow/.

Jak starać się o umorzenie długu?

Aby zyskać możliwość umorzenia długu, konieczne staje się złożenie poprawnie skonstruowanego wniosku. Należy pamiętać o tym, że jest to pismo oficjalne, dlatego wymagane jest zawarcia takich elementów, jak np. tytuł, dane wierzyciela, dłużnika, motywację czy opis całej sytuacji. Następnie powinny zostać przygotowane dokumenty, które mają potwierdzić trudną sytuację, głównie finansową, dłużnika. Niewybaczalne będzie też niedopilnowanie względów estetycznych czy ortograficznych pisma.

Ogłoszenie upadłości

Kolejną możliwością, dzięki której realne staje się uwolnienie od długu, jest ogłoszenie upadłości. Na taki krok może zdecydować się zarówno konsument, jak i przedsiębiorca. W przypadku upadłości konsumenckiej najważniejszym warunkiem jest przede wszystkim trudna sytuacja finansowa. Polskie Prawo upadłościowe i naprawcze wskazuje, że warunkiem ubiegania się o stwierdzenie upadłości jest złożenie wniosku do sądu. Po rozpatrzeniu wniosku sąd może zdecydować się go zaakceptować lub też od razu odrzucić. Jeśli sąd przychylnie spojrzy na całą sytuację, to rozpocznie się postępowanie upadłościowe, na którego końcu może, ale nie musi zostać ogłoszona upadłość.

Czym wyróżnia się upadłość firmy?

Polskie prawa przewiduje także szereg czynności, które musi podjąć przedsiębiorca, chcący uzyskać upadłość. W tym celu również należy złożyć odpowiedni wniosek. Koniecznością staje się posiadanie zasobów finansowych, umożliwiających pokrycie długów oraz opłacenie wszystkich kosztów związanych z postępowaniem upadłościowym. W razie niespełnienia tego kryterium wniosek zostaje odrzucony.

Alternatywne rozwiązanie dla przedsiębiorców

Jeśli osoba prowadząca firmę nie ma wystarczających środków finansowych, dzięki którym możliwe jest ogłoszenie upadłości firmy, może zdecydować się na inne rozwiązanie. Jedną z częściej wybieranych opcji w takiej sytuacji jest wnioskowanie o ogłoszenie bankructwa w drodze upadłości konsumenckiej.

Marcin Wysocki

Marcin Wysocki

Ekspert w dziedzinie zarządzania projektami z certyfikatem PMP. Pracował nad wieloma złożonymi projektami IT, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Znany z umiejętności efektywnego kierowania zespołami i dostarczania projektów na czas i w ramach budżetu.

Artykuły: 360

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *