Nie ulega wątpliwości, że automatyka przemysłowa jest skutecznym sposobem na rozwój przedsiębiorstwa i zwiększenie jego wydajności oraz jakości produkowanych towarów. Warto zaznaczyć, że dzięki niej fabryki w krótszym czasie mogą produkować więcej. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest automatyka dla firm.
Czym jest automatyka przemysłowa?
Nie da się ukryć, że za funkcjonowanie działalności w przedsiębiorstwach odpowiada głównie praca specjalistów oraz maszyn i urządzeń różnego rodzaju. Automatyka przemysłowa to dział inżynierii, który pozwala zautomatyzować procesy produkcyjne. Chodzi przede wszystkim o to, żeby do minimum ograniczyć udział pracy ludzkiej. Trafnie wskazuje się, że systemy automatyki przemysłowej odpowiedzialne są za kontrolę, sterowanie oraz monitorowanie pracy maszyn. Warto zaznaczyć, że procesy produkcyjne sterowane są tak, żeby produkcja była jak największa przy minimalnym nakładzie pracy, pieniędzy oraz energii.
Automatyka przemysłowa pozwala też zminimalizować liczbę błędów, co również ma pozytywny wpływ na wydajność linii produkcyjnej. Niezbędne są odpowiednie urządzenia i maszyny, żeby automatyzacja przebiegła w pełni efektywnie. Chodzi tu przede wszystkim o czujniki, silniki, rejestratory, sterowniki PLC oraz panele operatorskie. Układy dopasowane do konkretnych aplikacji można tworzyć dzięki komponentom optymalnej jakości w połączeniu ze specjalnym oprogramowaniem. Bez wątpienia systemy automatyki przemysłowej gwarantują szerokie możliwości w zakresie sterowania procesami, które są niezbędne do rozwoju firmy. Dzięki temu można wprowadzić innowacyjne rozwiązania w zakresie procesów produkcyjnych, a także szybko weryfikować błędy i zapobiegać awariom. Istotną zaletą jest także możliwość bieżącej kontroli nad pracą maszyn i urządzeń.
Zalety automatyki przemysłowej
Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej można było tylko pomarzyć. Jak wiadomo, automatyka przemysłowa ma na cele zautomatyzowanie większości procesów, a to wiąże się naturalnie z ograniczeniem miejsc pracy, ponieważ pracę ludzką zastępują maszyny i urządzenia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nadzoru specjalistów potrzebują nawet najbardziej zaawansowane systemy. Z pewnością automatyka przemysłowa umożliwia zwiększenie możliwości przedsiębiorstwa, dzięki czemu firma może stać się naprawdę poważnym konkurentem w branży.
W wielu przedsiębiorstwach automatyzacja staje się standardem ze względu na rozwijający się rynek i rosnące zapotrzebowanie na produkty. Należy przyznać rację, że wszystkie fabryki, w których obecne są linie produkcyjne, nastawiają się na bardzo szybką produkcję. W takiej sytuacji, żeby zminimalizować liczbę błędów niezbędna jest automatyzacja produkcji przemysłowej. Systemy automatyki przemysłowej złożone są z różnych dodatkowych urządzeń instalowanych na maszynach oraz liniach produkcyjnych. Warto dodać, że urządzenia wraz z oprogramowaniem powinny stanowić zwarty system. Urządzenia, które usprawniają pracę na różnych poziomach zaliczają się do systemów automatyki przemysłowej. Wśród głównych zalet wykorzystania automatyki można wymienić:
– większy komfort pracy w przedsiębiorstwach
– unowocześnienie systemów sterowania maszyn
– ograniczenie zużycia energii elektrycznej
– możliwość bieżącej kontroli nad pracą maszyn i urządzeń
Automatyzacja produkcji
Na najniższym poziomie występują siłowniki oraz czujniki, natomiast wyżej zlokalizowane są sterowniki PLC oraz maszyny CNC. Inteligentna automatyka odpowiada za to, że w procesie wymiany danych biorą udział wszystkie poziomy. Dzięki temu na najwyższym poziomie można zaplanować produkcję, a także przeprowadzić dokładną analizę. Oprócz urządzeń składających się na system potrzebne jest jeszcze specjalne oprogramowanie. To właśnie przy pomocy oprogramowania kontroluje się wszelkie procesy. Umożliwia to podjęcie natychmiastowej reakcji w chwili wystąpienia sytuacji awaryjnej. Automatyzacja produkcji to jeszcze nie wszystko, ponieważ automatyka przemysłowa ułatwia również sprawne rozliczanie pracowników. Dzięki temu do minimum można ograniczyć powtarzalne procesy, w których niekoniecznie muszą uczestniczyć ludzie. Z dotychczasowych rozważań wynika, że automatyka przemysłowa ma ogromne zalety.
Wzrost efektywności firmy
Na wzrost efektywności firmy może przełożyć się skuteczne wprowadzanie systemów automatyki przemysłowej. Kontrola produkcji to jedna z podstawowych funkcji, jakie pełni automatyka przemysłowa. Podstawą jest oczywiście stworzenie zwartego systemu, który pozwala zintegrować wszelkie procesy. Ma to duży wpływ na zminimalizowanie czasu, który normalnie trzeba poświęcić tym procesom. Jest to bezpośrednio połączone z mniejszym zapotrzebowaniem na pracowników, dlatego można zmniejszyć koszty ich zatrudnienia. Można spodziewać się zdecydowanie mniejszej liczby błędów, ponieważ automatyka produkcji przemysłowej zakłada mniejsze zaangażowanie człowieka. Niestety jesteśmy tylko ludźmi i czasem każdy może się pomylić, więc maszyna jest w tym przypadku pewniejsza. Dzięki automatyzacji procesów produkcyjnych można się też spodziewać poprawy w kwestii jakości produktów. Z możliwości zastąpienia ludzi przez systemy automatyki można skorzystać na stanowiskach pracy, gdzie panują niebezpieczne warunki. Na sam koniec wypada podsumować, że automatyka przemysłowa pozwala usprawnić wykonywanie wielu procesów.