Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to doskonały sposób na osiąganie wysokich dochodów. Ponadto, taka opcja wiąże się z niezależnością i znacznie większą swobodą niż w przypadku pracy na etacie. Niestety, generuje też pewne koszty i warto wiedzieć, że części z nich nie da się uniknąć. Podpowiadamy, jakie wydatki wiążą się z prowadzeniem własnej firmy.
Prowadzenie działalności gospodarczej a podatki
Każdy przedsiębiorca musi się liczyć z koniecznością rozliczania z urzędem skarbowym. Jednak w odróżnieniu od pracowników na etacie osoby prowadzące działalność mają pewien wpływ na wysokość podatków, a także częstotliwość ich opłacania. Mogą korzystać z kilku form opodatkowania, a są to:
- rozliczenie na zasadach ogólnych – jest to forma opodatkowania opierająca się na skali podatkowej. Ostateczna stawka jest uzależniona od wysokości osiąganych dochodów. W przypadku nieprzekroczenia 120 tysięcy złotych rocznie jest to 12%, przekroczenie tej kwoty oznacza stawkę na poziomie 32%. Warto dodać, że dochody do 30 tysięcy złotych są zwolnione z podatku.
- podatek liniowy – w tym wypadku stawka wynosi 19% i jest niezależna od wysokości dochodów. Taka opcja nie pozwala na wykorzystanie kwoty wolnej od podatku i sprawdza się w przypadku firm przynoszących duże zyski i generujących wysokie koszty.
- ryczałt – w tym wypadku wysokość należności jest uzależniona od przychodu, a nie od dochodu. Stawka ryczałtu jest uzależniona od charakteru prowadzonej działalności i siłą rzeczy nie pozwala na uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.
Składki na ZUS
Składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne stanowią jedno z największych obciążeń dla każdego przedsiębiorcy. Wysokość tych pierwszych jest uzależniona od wybranej formy opodatkowania. W przypadku składek społecznych świeżo upieczeni przedsiębiorcy mogą liczyć na spore udogodnienia. Przykładowo, osoby rozpoczynające swoją działalność mają możliwość skorzystania z ulgi na start, która zwalnia z konieczności opłacania składek społecznych przez pierwsze pół roku. Przez kolejne dwa lata przedsiębiorca może korzystać z tzw. małego ZUS-u, co oznacza znacznie niższe składki społeczne. Ponadto, wiele osób prowadzących własną działalność rezygnuje z opłacania ubezpieczenia chorobowego. Należy, pamiętać, że zatrudnianie pracowników wiąże się z obowiązkiem opłacania za nich składek na ZUS oraz zaliczek na podatek.
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się też z dużym przywilejem w postaci możliwości zaliczania dodatkowych kosztów uzyskania przychodu. Jak wspomniano powyżej rozwiązanie to nie jest niestety dostępne w przypadku firm rozliczanych na zasadzie ryczałtu. W kosztach uzyskania przychodu można uwzględniać zakup różnych produktów lub korzystania z konkretnych usług. Co ważne, muszą być one związane bezpośrednio z charakterem prowadzonej działalności. Najczęściej, tego typu koszty to:
- usługi księgowe – większość przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych biur rachunkowych. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć wielu kosztownych pomyłek,
- opłaty związane z lokalem, w którym znajduje się firma,
- płatności za Internet – w przypadku firm, warto stawiać na atrakcyjne rozwiązania biznesowe, takie jak światłowód INEA. Jest to opcja zapewniająca dostęp do szybkiego i stabilnego łącza, które będzie w stanie obsłużyć dużą liczbę urządzeń,
- wydatki związane z marketingiem i promocją,
- zakup sprzętu i wyposażenia lokalu,
- raty leasingowe – wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup samochodu w leasingu.
Podsumowując, prowadzenie działalności wiąże się z wieloma kosztami. Najważniejsze z nich to podatki na rzecz US oraz składki na ZUS. W zależności od skali prowadzonej działalności realny koszt prowadzenia firmy może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. W przypadku działalności jednoosobowych jest to zazwyczaj około 1,5-2 tys. złotych.