Nie jest żadną nowością, iż w Polsce najpopularniejszymi formami reklamy sklepu internetowego (a docelowo jego produktów) są pozycjonowanie sklepu oraz Google Ads. Pytanie: na co postawić?
Pozycjonowanie sklepu internetowego – różnice pomiędzy pozycjonowaniem a adwords
Zasadnicza różnica jest taka, że w pozycjonowaniu nie płacisz za kliknięcie w reklamę, tylko za pozycję Twojego sklepu w wyszukiwarkach. Minusem w tym rozwiązaniu jest fakt, że konieczne jest podpisanie umowy, gdy pozycjonowaniem sklepu zajmie się ktoś z zewnątrz (np. agencja reklamowa, specjalista seo). Nie warto podpisywać umów długoterminowych (np. na 12 miesięcy), ponieważ nie masz wtedy możliwości szybkiego wypowiedzenia umowy, gdy nie będziesz zadowolony/a z wyników, a dokładniej pozycji swojego sklepu internetowego w Google na tle konkurencji.
Reklama sklepu w adwords – teoretyczna wolność bez umów
Reklama w Google Adwords ma jedną zasadniczą zasadę: im więcej zapłacisz za kliknięcie w Twoją reklamę, tym będziesz wyżej w wyszukiwarce (z reklamą). Reklama ta działa na zasadzie licytacji, kto da więcej ten wygrywa. Najpopularniejszy sposób płatności jaki jest stosowany w adwords, to cena za kliknięcie danej reklamy. Nie ma umów, a reklama wyświetla się do momentu gdy są dostępne środki finansowe w koncie Google Adwords. Za każdym razem gdy potencjalny klient szukający produktu, który oferujesz w swoim sklepie internetowym kliknie na Twoją reklamę, zapłacisz wyszukiwarce Google za przejście do Twojego sklepu. Jeżeli Twoja stawka jest najwyższa, momentalnie znajdziesz się na najwyższej pozycji w wyszukiwarce.
Reklamy adwords zawsze są wyżej niż wyniki pozycjonowania.
Koszty pozycjonowania sklepu, a koszty promocji w Adwords
Adwords: tyle ile wpłacisz, tyle wydasz na reklamę w adwords. Do tego należy doliczyć obsługę kampanii reklamowej (wprowadzanie na bieżąco zmian na koncie w adwords) dla osoby, która będzie ją obsługiwała (chyba, że podejmiesz się tego we własnym zakresie).
Pozycjonowanie:
Mówiąc krótko: jeżeli można określić cenę za pozycjonowanie sklepu internetowego, to należy zacząć rozmowy od 2500 – 3000 złotych miesięcznie, ale kilkanaście tysięcy miesięcznie przy większych biznesach, też nie jest niczym zaskakującym. Co składa się na ta usługę zostaje w większym stopniu tajemnicą osób / firm wykonujących profesjonalne pozycjonowanie, ale cena zawsze jest uzależniona od tego jak duża jest Twoja konkurencja w Internecie, co przekłada się na to ile jest pracy, aby wypozycjonować Twój sklep internetowy, oczywiście robiąc to profesjonalnie.
Warto zdawać sobie z tego sprawę, że na wyniki pozycjonowania trzeba czekać i jeżeli Twoja konkurencja wydaje na pozycjonowanie sklepu od lat po kilka tysięcy złotych miesięcznie, to są bardzo nikłe szanse, że w ciągu najbliższego czasu przebiszej pozycję wspomnianej konkurencji. Pozycjonowanie to nie wyścigi na czas, ale dokładna i żmudna praca, jeżeli oczywiście ktoś wie co robi. Właśnie dlatego reklama Google Ads wydaje się dużo lepszym rozwiązaniem “na start”, przynajmniej dla większości małych sklepów internetowych.
Artykuł przygotowany przez: www.profesjonalne-strony.com