Strategie skutecznego pozyskiwania funduszy europejskich dla przedsiębiorstw i organizacji – kluczowe kroki i najlepsze praktyki

Strategie skutecznego pozyskiwania funduszy europejskich dla przedsiębiorstw i organizacji – kluczowe kroki i najlepsze praktyki

Pozyskiwanie funduszy europejskich to zagadnienie, którym na pewnym etapie działalności interesuje się każde przedsiębiorstwo chcące efektywnie realizować swoją strategię biznesową. Perspektywa unijna na lata 2021-2027 otwiera przed rodzimymi firmami szerokie możliwości rozwoju – ambitni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie unijne dla innowacyjnych projektów związanych z cyfryzacją, pracami B+R, zazielenieniem przedsiębiorstw, internacjonalizacją czy też np. dotacje na zakup maszyn. Dostępnych form wsparcia publicznego jest naprawdę wiele, jednak sam proces pozyskiwania funduszy europejskich wymaga przygotowania i przejścia czasochłonnej procedury. Sprawdź, co uwzględnić w strategii skutecznego wnioskowania o dotację unijną!

Dotacje unijne – dlaczego warto z nich skorzystać?

Dotacje unijne, jako bezzwrotna forma wsparcia finansowego, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród rozmaitych przedsiębiorców. Jest to pomoc finansowa, którą przyznaje Unia Europejska poszczególnym firmom działającym na obszarze państw członkowskich, a środki na realizację tego celu są wydzielane w ramach Funduszy Europejskich. Kluczowym celem powołania takiego instrumentu finansowego jest dążenie do wyrównywania różnic pomiędzy gospodarkami unijnymi w celu ich zrównoważonego rozwoju.

Dla polskich firm pozyskiwanie funduszy unijnych stanowią istotną szansę na dynamiczny rozwój prowadzonych działalności. Fundusze UE pozwalają uwolnić potencjał przedsiębiorstwa, zwiększając poziom jego innowacyjności poprzez sukcesywne wdrażania rozwiązań, produktów, usług czy procesów. Wsparcie odbywa się na wielu poziomach i obejmuje np. dotację na zakup maszyn. Jest to również sposób na skuteczną ekspansję przedsiębiorstwa na nowe rynku zagraniczne, a tym samym systematyczne zwiększanie jego konkurencyjności.

Pozyskiwanie funduszy europejskich – krok po kroku

Wnioskowanie o dotacje unijne to złożony proces, który wymaga skrupulatnego zaplanowania. Pierwszym krokiem jest każdorazowo szczegółowa analiza aktualnej sytuacji firmy oraz jej planów rozwojowych pod kątem możliwości ubiegania się o dofinansowanie z UE. Warto w tym celu wesprzeć się doświadczeniem i wiedzą specjalistów, którzy profesjonalnie zweryfikują potencjał innowacyjny przedsiębiorstwa, ustalając, czy wykazuje ono potencjał do skutecznego wnioskowania o dotację. Na tym etapie należy sprawdzić również, czy planowany projekt wpisuje się w wymagania formalnego danego programu unijnego i spełnia ustalone kryteria oceny.

W następnym kroku można przejść do modelowania projektu, czyli określenia kluczowych obszarów i założeń projektu, które będą podstawą do przygotowania skutecznego wniosku o dotację. Firma musi wówczas pamiętać także o sporządzeniu kompletu wymaganych dokumentów i terminowym dostarczeniu jej do danej instytucji pośredniczącej. To również zadanie, które opłaci się oddelegować w ręce ekspertów posiadających wieloletnie doświadczenie w kontaktach z urzędnikami odpowiedzialnymi za weryfikację wniosków unijnych.

Warto na koniec zaznaczyć, że moment złożenia wniosku o dotację unijną to jeszcze nie koniec. Nawet gdy firma otrzyma pozytywną odpowiedź i dostanie pożądane dofinansowanie, musi jeszcze pamiętać o obowiązkach związanych z prawidłowym rozliczeniem dotacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij