strona internetowa czy mobilka

Strona internetowa vs mobilna aplikacja – od czego zacząć?

Po roku 2010 mobilne aplikacje stały się hitem. Startupy typu Snap czy Uber były synonimem słowa „app”, które silnie kierowało nas w stronę wyłącznie mobilnego oprogramowania. Mobilna gorączka była wszechobecna. Obecnie mamy rok 2020, a obsesja na punkcie aplikacji mobilnych trochę ucichła, natomiast zagwozdka przedsiębiorców co zbudować najpierw – witrynę internetową czy aplikację mobilną, została. 
Użytkowanie klientów – mobilne aplikacje czy strony internetowe ?
Z badań przeprowadzonych przez zespół Chrome wynika, że większość użytkowników używa  smartfonów, a pozostali tabletów, korzystając głównie z Facebooka oraz pięciu osobiście ulubionych aplikacji. Czas spędzony w sieci jest dużo bardziej rozproszony pomiędzy dostawców a publikujących. W przeglądarce, ludzie odwiedzają nowe strony znalezione w Google, odnajdują linki z istniejących już aplikacji oraz przeglądają treści bez żadnych barier. 
4 powody, dla których warto zacząć od strony internetowej: 
1. Budowanie MVP
Każde zmiany zapisane na witrynie www są natychmiastowo wprowadzane w życie, dzięki czemu użytkownicy są od razu up-to-date. Przeciwieństwem tego są mobilne aplikacje, gdzie czas oczekiwania wdrażania zmian jest dość długi, co pozostawia użytkowników tymczasowo w czarnej dziurze. 
Zarówno Google jak i Apple prowadzą bardzo rygorystyczną politykę w aspekcie dodawania nowych aplikacji do sklepu, szczególnie ze startupów nieznanego pochodzenia. Oznacza to, że każdy programista musi czekać bardzo długo, nie raz dwa tygodnie, od momentu przesłania pliku do zatwierdzenia go przez komisję. Ogromną rolę pełni tutaj tester aplikacji. Stąd pojawia się wiele ogłoszeń z użyciem słów tester praca. W przypadku strony internetowej tego typu obostrzenia nas nie dosięgną. Co więcej, licencja developerska Apple jest znacznie droższa niż koszt utrzymania witryny internetowej. 
2. Zdobywanie użytkowników
Prawda jest taka, że coraz mniej osób ściąga mobilne aplikacje. W przypadku mobilnej aplikacji, przekonanie użytkownika, by ściągnął plik i przetestował go jest o wiele trudniejsze niż poproszenie o przejrzenie strony internetowej. Przede wszystkim, linkami URL można łatwo się dzielić i nie wymagają instalacji czegoś nowego, co zajmie cenną przestrzeń w telefonie. 
3. Skalowanie
Przy pierwszym startupie praca IT może cechować się stagnacją ze względu na brak potrzebnych źródeł. Szerzenie swojej ekspertyzy na wielu platformach jest dość drogie, więc na początek najlepiej skupić się na jednej. Jednakże, tworzenie czegoś w internecie nie oznacza, że jesteśmy skazani na rezygnację z użytkowników mobilnych. Tego typu projekty IT pozwalają na dotarcie do ogromnej rzeszy klientów, którzy używają smartfonów, pulpitu, tabletów, chromebooków, czy któregoś z innych urządzeń z dostępem do internetu. Wielu użytkowników korzystających obecnie z mobilnych aplikacji Facebooka, LinkedIna czy Pinteresta wcześniej zaczynało od ich witryn internetowych. 
4. Zarabianie i opłacalność 
Jeżeli planujemy zarobić na platformie, wyciągnięcie kosztu za subskrypcję w aplikacji mobilnej nie będzie tak opłacalne jak w wypadku strony internetowej. Korporacje przeważnie zakupują aplikacje, które będą działać na wszystkich firmowych urządzeniach, nie tylko na tych przenośnych. Zatem, ceny usług na stronach internetowych będą dużo droższe niż ich mobilne odpowiedniki.
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij