Poszukiwanie pracy za granicą nie zawsze idzie zgodnie z planem. Zdarza się również, że rozpoczęcie pracy w danej firmie nie oznacza tego, iż zostaniemy tam na dłużej. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają prawo do złożenia wypowiedzenia na okresie próbnym. Jest to z jednej strony duże udogodnienie, ponieważ praca nie zawsze może odpowiadać pracownikowi bądź osoba zatrudniona pracodawcy. Dowiedz się, jak wygląda wypowiedzenie umowy o pracę na okresie próbnym w Niemczech i jak należy liczyć okres wypowiedzenia?
Okres wypowiedzenia na okresie próbnym – ważne informacje dla zatrudnionych
W przypadku wypowiedzenia wręczanego jeszcze na okresie próbnym, należy wiedzieć, przez jaki czas będziemy pracować u danego pracodawcy. Wiedza dotycząca długości okresu wypowiedzenia to niezwykle istotna kwestia dla pracowników, którzy powinni znać swoje prawa.
W momencie, gdy strony nie ustaliły tego, jak długo ma trwać okres próbny, to uznaje się, że okres wypowiedzenia wynosi 4 tygodnie. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik był na okresie próbnym krócej niż 6 miesięcy.
Osoby zatrudnione powinny też wiedzieć, że jeśli przysługiwał im urlop to, mają prawo do jego wykorzystania. Informacja ta jest szczególnie pomocna pracownikom, którzy dostali propozycję zwolnienia przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy.
Z jakich powodów na okresie próbnym dochodzi do zwolnienia pracowników?
Szukając pracy, stawiamy pewne wymagania, które pomagają dopasować do nas konkretną ofertę pracy. Niestety zdarza się, że współpraca nie zawsze przebiega pomyślnie. Taka sytuacja jest całkowicie normalna, ponieważ nie zawsze zarówno nam, jak i pracodawcy mogą dopowiadać pewne kwestie.
Pracownik może nie być zadowolony z warunków pracy, mogą nie odpowiadać mu osoby pracujące w firmie, ale też ma prawo do rezygnacji z wielu innych powodów. Tak samo wygląda to ze strony pracodawcy, który również może nie być zadowolony z efektów współpracy. Każda ze stron ma prawo do złożenia kündigung nawet na okresie próbnym.
Czy możliwe jest zwolnienie natychmiastowe na okresie próbnym?
Jeżeli zaistnieją przesłanki do zwolnienia natychmiastowego, to jest ono dopuszczalne nawet na okresie próbnym. Zazwyczaj wręczane jest ordentliche kündigung, jednak jak już zostało to wspomniane ostatecznie, zależy to od konkretnego powodu zwolnienia.
Prawo przewiduje zwolnienie na każdym etapie zatrudnienia, dzięki czemu każda ze stron nie jest w żaden sposób przymuszana do współpracy i w razie potrzeby może bez problemu, przestrzegając przepisów rozwiązać stosunek pracy.